خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۴

دوشنبه 25 اردیبهشت  1374    |15 ذیحجه   1415    15 می 1995

 

از منزل برای افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب رفتیم. عفت هم آمد. از چند غرفه خارجی و داخلی بازدید کردیم. شرکت ناشران داخلی و خارجی و عناوین جدید، بیشتر از سال‌های قبل است. ناشران خارجی از دریافت پول کتاب‌های خود که در نمایشگاه قبل فروخته‌اند، راضی‌اند. دولت، سوبسید[=یارانه] زیادی به کتاب می‌دهد. اغلب ناشران از کمبود کاغذ در سال 73 شکایت داشتند. در اجتماع ناشران، گزارش آقای [مصطفی] میرسلیم، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی] و آقای [احمد] مسجد جامعی را شنیدیم و
 

لوح‌های تقدیر را دادیم و صحبت کردم.[1]

به دفترم رفتم. آقای [محمود] واعظی، [معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه] آمد. گزارش سفر به روسیه و آسیای میانه را داد. مصاحبه‌ای با تلویزیون ABC آمریکا داشتم[2]. به نظرم قصدش بد نبود و می‌خواست نظرات ما روشن شود. عصر شورای اقتصاد جلسه با چند مصوبه داشت.

آقای [علی] فلاحیان اطلاع داد، شیخ علی تهرانی که در یکی از مراکز اطلاعات در کرمانشاه بازداشت بوده، از دست مأمورین در رفته و خودش را به تهران رسانده و اینجا در خانه آقانظام الهی دستگیر و به کرمانشاه عودت داده شده است. پیشنهاد داشت که خبر تسلیم‏شدنش را بدهند؛ گفتم به رهبری مربوط است.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: « در گوشه‌هایی از نمایشگاه که من امروز دیدم، شادمانی، نشاط، پیشرفت و تکامل را در سایه زحماتی که جمع زیادی از مردم دنیا متحمل شده‌اند، می‌توانستیم ببینیم. نمایشگاه کتاب حقیقتاً مصداق کامل اطلاع‌رسانی، همبستگی، کمک به پیشرفت علم و فن و هنر و ادب و تعالی زندگی بشریت است.انتظار نمی‌رود که زرق و برق میدان‏های اقتصادی و صنعتی باشد، اما کسانی که با دیدگاه پژوهشگرانه نگاه می‌کنند، می‌بینند همه  آن زرق و برق‌ها هم محصول تلاش این بخش جامعه است و ما هر مقدار قدردانی کنیم، چیزی را از دست نداده‌ایم. واردات کتاب، صرفة بسیارمهمی در درازمدت و تأثیر عمیقی بر زندگی ما دارد. تشویق این بخش در جایگاه مناسبی از برنامه اول و دوم قرار دارد و پیشرفت منظم کارها در این دوره نشانگر همین پشتیبانی‌ها است. نمایشگاه امسال، در بخش آثار داخلی و خارجی گام مؤثری به پیش تلقی می‌شود؛ هر چند به‌دلیل مشکلات بازار جهانی کاغذ و نوسان قیمت ارز، سال گذشته مشکلات داشتیم، اما خدمات ارایه‏شده در سال گذشته و آثار چاپ شده، انصافاً قابل‏توجه است. حضور ناشران خارجی، برای ما معنای خوبی دارد و نشان این است که بازار ایران برای آنها اهمیت دارد و ما از این جهت خوشحالیم. در بخش ناشران داخلی هم آمادگی برای عرضه عناوین جدید خوب است و در صورت تأمین کاغذ، عناوین جدید به‌سرعت چاپ می‌شوند.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفترنشر معارف انقلاب، 1396.

[2] - در بخشی از این مصاحبه آمده است: «ما واقعاً حاضریم در هر جمع با انصافی، این مسأله را ثابت کنیم که ایران بیش از هر کشور دیگری، قربانی تروریسم بوده و هنوز هم هست. من خودم جای گلوله‌های تروریست‏ها را در بدنم دارم. دست رهبر ما و بخشی از اعضای بدن ایشان، براثر انفجار بمب تروریست‏ها آسیب دیده است. ده‏ها نفر از بهترین دوستان دوران مبارزه‌مان را در حوادث تروریستی از دست دادیم. چطور می‌توانیم که از تروریسم متنفر نباشیم؟ همان تروریست‏هایی که با ما این‏کارها را کردند، الان در آمریکا مورد حمایت شمایند. گرچه خودتان هم رسماً آنها را تروریست شناخته‌اید و در حال حاضر، بسیاری از اطلاعات شما را اینها تأمین می‌کنند و به ‌شما اخبار دروغ‏شان را می‌فروشند.»