خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۷۴

پنج‏شنبه 26  بهمن  1374  //25  رمضان  1416   //15 فوریه 1996

 

[آقای غلامرضا آقازاده]، وزیر نفت آمد. گزارش پیشرفت طرح‌های بزرگ پتروشیمی و پالایشگاهی را داد و از سقوط قیمت نفت- با آمدن عراق به بازار- اظهار نگرانی کرد. دکتر [هادی] منافی، [رییس سازمان حفاظت محیط‏زیست] و معاونان آمدند و برای پیشرفت برنامه‌های محیط‏زیست استمدادکردند. [آقای عیسی کلانتری]، وزیرکشاورزی و معاونش آقای طباطبایی آمدند. گزارش عملکرد تعاونی‌های کشاورزی را دادند که جای خود را در بین روستاییان و کشاورزان باز کرده و تاکنون با یکپارچه‏سازی اراضی در حد سه هزار هکتار، تعداد 198 واحد موفق، به‏وجود آمده است که باعث بالا رفتن بازدهی تا سه برابر و صرفه‏جویی در مصرف آب، بذر و ابزار کشاورزی و نظایر آن شده است.

 عصر آقای [قاسم] شعله‌سعدی، [نماینده شیراز] آمد و از ردشدن صلاحیت خود شکایت کرد. افطار، جمع زیادی از ارباب مطبوعات و صداوسیما میهمانم بودند. بعد از نماز و افطار، آقایان [مصطفی] میرسلیم، [وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی]، [غلامحسین] کرباسچی، [مدیرمسئول روزنامه همشهری] و [علی] لاریجانی، [رییس سازمان صداوسیما]، صحبت کردند و من هم صحبت طولانی در نقاط قوت و ضعف رسانه‌ها داشتم و از دستاوردهای مهم انقلاب و برنامه اول توسعه گفتم.[1] شب حسن‏آقا خمینی آمد. درخواست دارد که در مراسم سالگرد پدرش - مرحوم احمدآقا - سخنرانی‏کنم.

 

 

[1] - آقای هاشمی، با تأکید برنقش مهم و آثار گسترده تبلیغ در سلامت هدایت افکار عمومی در جهت تحقق هدف‏های آرمانی، جایگاه و رسالت بزرگ رسانه‌های جمعی را در روند توسعه و تکامل همه جانبه کشور ارزشمند و اساسی دانست و با قدردانی از عملکرد رسانه‌ها در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تأکید کرد: «رسانه‌ها ابزاری مؤثر در شکل‌گیری اصولی بینش‌ها، مواضع و اصلاح ساختار اجتماعی و فرهنگی هستند. به‌کارگیری روش‏های درست و مناسب تبلیغی، از طریق ایجاد مراکز آموزش عالی و تربیت نیروهای متخصص در حرفه روزنامه‌نگاری، برای آگاهی و رشد جامعه یک ضرورت است. شناساندن مسیرهای مورد نظر نظام جمهوری اسلامی در بلوغ افکار عمومی، در کنار انتقادهای سازنده در امور بنیانی و اساسی، می‌تواند نشاط فرهنگی به‌ جامعه تزریق کرده و بستر مناسبی برای حضور و برخورد سالم اندیشه‌ها فراهم کند. باتوجه به‌ قدمت و نفوذ فراگیر و عمیق زبان و ادب فارسی در ایران و منطقه، به‌کارگیری واژه‌ها و کاربرد درست این زبان، می‌تواند در انتقال مفاهیم توسعه، به ‌معنای کامل، بسیار مؤثر و نافذ باشد.» ایشان دقت و حساسیت لازم در ارایه آمار و ارقام از سوی مسئولان و انعکاس دقیق آن در رسانه‌ها را مورد تأکید قرار داد و افزود: «این کار اعتماد و اطمینان متقابل میان مردم، مسئولان و رسانه‌ها را مستحکم‌تر می‌کند. انتقاد در رسانه‌ها، نباید سطحی و شعاری باشد، بلکه باید با پرداختن به‌ مسایل اساسی و بنیانی، زمینه برطرف ساختن ریشه‌ای مشکلات دامنه‌دار را فراهم کنیم.» رییس‏جمهور، با اشاره به موفقیت‌های دولت در اصلاح ساختار اقتصادی کشورÃ Äدر طول برنامه اول توسعه گفت: «تهیه و تدوین طرح فقرزدایی که مورد عنایت رهبر معظم انقلاب است و تعیین خط فقر در جامعه، در دستور کار دولت قرار دارد و با توجه به فراهم بودن امکانات مقدماتی و مطالعاتی این طرح، برداشتن گام‌های سریع‌تر در جهت فقرزدایی در جامعه امکان‌پذیر خواهد بود.» آقای هاشمی، از تمام صاحبنظران، اندیشمندان و پژوهشگران دعوت کرد با ارایه دیدگاه‏ها و نظرهای کارشناسی خود به‌ سازمان برنامه و بودجه، در تهیه این طرح مهم و اساسی مشارکت کنند.» ایشان خاطرنشان کرد: «امید به آینده درخشان و اعتلای کشور در جامعه، کاملاً ملموس و مردم را با اراده‌ای مستحکم در صحنه نگه داشته است. بنابراین رسانه‌ها باید با استناد به‌ واقعیت‌ها و انعکاس مطلوب حقایق، امید به‌آینده را در مردم تقویت کنند.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.