خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۷۴

چهار‌شنبه  25  بهمن  1374  //24  رمضان  1416   //14 فوریه 1996

 

برای افتتاح و مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان، به مرکز دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه دروس و پاسداران- با حدود هزار و صد دانشجو که اکثرشان دخترانند و دویست یونیت دندانپزشکی- رفتیم. مراجعان زیادی هم بودند که اکثراً توسط دانشجویان، زیر نظر اساتید معالجه می‌شدند. نسبت استاد به دانشجو یک به هفت  است که استاندارد خوبی
 است. استماع گزارش دکتر قاضی و دکتر جاسبی و صحبت من[1] و سوگند دانشجویان و اهدای جوایز انجام شد.

 ساعت ده ‏و نیم  به دفترم رسیدم. اخوی محمد، [معاون اجرایی رئیس‏ جمهور] آمد. گزارش سفر به اهواز، برای شروع کار سد رامهرمز، با ظرفیت سیصد میلیون مترمکعب آب را داد. دربارة سیاست تنظیم بازار و انتخابات صحبت کردیم. آقایان [عزت‏الله] ضرغامی، [معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی] و اسلامی از معاونت سینمایی وزارت ارشاد آمدند. گزارش آمادگی شصت فیلم برای جشنواره [فجر] و برنامه‌ جشنواره‌های استانی را دادند و برای تقویت بنیة مالی فیلم‏سازان استمداد کردند.

آقای [علیرضا] تابش، معاون وزارت‏کشور [و رییس ستاد انتخابات] آمد. گزارش عملکرد نام‏نویسی و کار ستادهای اجرایی انتخابات را داد و در مورد ادامه کار کارگزاران گفت، اگر امضا کنند، احتیاج به ثبت عنوان خودشان ندارند. عصر در جلسه هیأت دولت، در همین زمینه‌ها بحث بود. به آقای بشارتی، [وزیرکشور]، به خاطر سخت‌گیری‌ها تذکر دادم.

افطار را با کارکنان نهاد خوردیم. بعد از افطار، اخوی محمد گزارش اقدامات را داد و من هم صحبت کوتاهی کردم.[2] دکتر [حسن] روحانی آمد. گزارش جلسه جامعه روحانیت مبارز و بحث بر سر اجازه یا منع حضور افراد لیست آنها در لیست کارگزاران را داد که سرانجام قرار شده است، مانع نشوند. در خبرها، داغ شدن بحث‌های بین چین و آمریکا و تایوان مورد توجه است.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی، برای تقویت بنیه علمی کشور و جلوگیری از خروج مبالغ هنگفت ارز برای تحصیل دانشجویان ایرانی، قدم بسیار با ارزشی بود که امروز آثار و ثمرات آن هرچه بیشتر نمایان می‌شود. متأسفانه هنوز هم در جامعه کسانی هستند که بدون توجه به ‌امکانات کشور، فکر می‌کنند تحصیلات عالیه باید دولتی باشد و با این طرز تفکر، نه تنها به توسعه این دانشگاه کمکی نمی‌کنند، بلکه دست به کارشکنی‌هایی هم می‌زنند. دانشگاه آزاد اسلامی، هم‌اکنون به یکی از بزرگترین دانشگاه‌های غیردولتی دنیا مبدل شده و امیدواریم که با افزایش بیش از پیش سطح کیفی این دانشگاه، از دانشگاه آزاد، به ‌عنوان یک دستاورد انقلاب اسلامی نام ببریم.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[2] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.