خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۷۴

 

پنج‏شنبه 19  بهمن  1374  //18  رمضان  1416   // 8 فوریه 1996

 

برای مراسم جشنواره خوارزمی، به هتل استقلال رفتیم. از نمایشگاه کوچک طرح‌های برگزیده - با استماع توضیحات صاحبان طرح - بازدید کردیم. در مراسم، گزارش دکتر هاشمی [گلپایگانی] و دکتر [احمد] معتمدی را شنیدیم. سپس من دربارة دستاوردهای علمی و فنی برنامه اول توسعه، سخنرانی مبسوطی نمودم[1] و جوایز برندگان را دادم. چند نفر از حوزه قم و چند نفر از کشورهای دیگر هم برنده بودند.

به دفترم رفتم. [آقای احمد خرم]، استاندار همدان آمد. گزارش پیشرفت‌های استان در برنامه اول را داد و برای توسعه توریسم و تأسیس ذوب‏آهن استمداد کرد. آقای مسیح مهاجری، [مشاور اجتماعی رئیس‏ جمهور] آمد. در مورد مسایل‏انتخابات و گروه‏خدمتگزاران [=کارگزاران]، سؤالاتی داشت و نظراتی ارایه کرد؛ از این حرکت خوشحال است و حمایت کرده. توضیحات کافی برای اطلاع او از علت بروز این وضع دادم. عصر دکتر حبیبی، [معاون اول رئیس‏ جمهور] آمد. گزارش مذاکره با وزارت کشور، برای حل مشکل تبلیغات انتخابات داد.

افطار سفیران خارجی، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب، در سعدآباد میهمان‏مان بودند. نماز و افطار مختصری با سُفرای کشورهای اسلامی داشتیم. سپس شام را با همه سُفرا صرف کردیم. تبریک مُقدّم السُفرا که از سوریه است و صحبت دکتر ولایتی و سپس صحبت مفصل من در توضیح سیاست خارجی و وضع مستحکم سیاسی و اقتصادی در کشور انجام شد.[2] سرانجام با یک یک سفیران و کارداران، مصافحه و احوال‏پرسی داشتم که خسته شدم. مجموع مراسم، نزدیک چهار ساعت طول کشید.

 

[1] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[2] - آقای هاشمی، با بیان تحلیلی از اوضاع سیاسی، اقتصادی و علمی و جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «سیاست خارجی ایران، مبتنی بر دوستی با تمام کشورهای جهان- به استثناء امریکا و اسراییل- است و از هر کشوری که مایل به گسترش همکاری با ایران در زمینه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، علمی و فرهنگی باشد، استقبال می‌کنیم.» ایشان با بیان دلایل ایران بر عدم به‌رسمیت شناختن اسراییل و نداشتن روابط با آمریکا تصریح کرد: «اسراییل، رژیمی نامشروع است و جمهوری اسلامی ایران، اعمال زورگویانه و غاصبانه این رژیم را محکوم می‌کند و آن را به هیچ‌ وجه به‌رسمیت نمی‌شناسد. ادامه سیاست‏ها و اقدامات خصمانه آمریکا علیه نظام اسلامی و رفتار نامناسب این کشور با دنیای اسلام، برخوردهای زورگویانه و قلدرمآبانه و حمایت‌های بی‌دریغ از رژیم صهیونیستی، از جمله موانعی است که روابط ایران و آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سیاست عدم دخالت در امور دیگران، از اصول اساسی و آرمانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. برخلاف تبلیغات گسترده منفی دشمنان، مبنی بر تلاش ایران برای صدور انقلاب از طریق دخالت در امور سایر کشورها، ما عمیقاً معتقدیم که افکار و مواضع اصولی انقلاب اسلامی، در بین ملت‏های جهان به‌ویژه جهان سوم، طرفداران زیادی دارد و این به‌ معنای دخالت در امور دیگران نیست. ما معتقدیم گفت‏وگو در فضایی دوستانه و مسالمت‌آمیز، بهترین راه‌حل اختلاف‏های منطقه‌ای است که نخواهد گذاشت نارسایی‌ها و اختلاف‌های جزیی، به برخوردهای کینه‌توزانه و خشونت‌آمیز تبدیل‏شود.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی‏‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.