خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۷۴

دوشنبه 13  آذر 1374  //11  رجب  1416   //      4 دسامبر 1995

 

از خانه به مرکز چشم‏پزشکی جهادسازندگی رفتیم. عفت هم آمد. معاینه کردند و گفتند،
 آمادگی دارند که آب‏مروارید چشمم را با تکنولوژی جدید- که احتیاج به بستری‏شدن ندارد- بردارند، ولی من تغییری در وضع چشم نمی‌بینم که احتیاج به عمل باشد؛ بنا شد بیشتر بررسی کنیم.

به دفترم رفتم. مدیران صنعت بیمه آمده بودند. آقای [عبدالناصر] همتی، [رئیس‏ کل بیمه مرکزی] گزارش داد و گفت، مردم استقبال خوبی از بیمه دارند و امسال 71 درصد رشد داشته‌ایم. من هم صحبت کردم و تأکید بر اهتمام بیشتر به بیمه و لزوم باز کردن راه برای بخش خصوصی نمودم.[1]

از اخوی محمد، حال والده را پرسیدم. نمایندگان ماه‌نشان و سراوان و ورامین آمدند و هر یک، ضمن قدردانی از کمک‌ها و خدماتم، برای عمران حوزه انتخابیه خود استمداد کردند. عصر شورای عالی مناطق آزاد، جلسه با چند مصوبه داشت.

شب برای عیادت والده، به مشهد رفتیم. عفت، فاطی، مهدی، مریم، حسین، علی و محمود همراه بودند. یکسره به بیمارستان رفتیم. حال والده خیلی بهتر است، ولی صبر و حوصله‌شان از لحاظ بیمارستان تمام شده بود و مرتباً برای مرخص‏شدن، از من استمداد کردند. دکترها نظرشان این بود که تا فردا شب بمانند؛ بالاخره تسلیم اصرار ایشان شدیم و قرار شد به منزل منتقل شوند، ولی وسایل کنترل قلب را  به منزل بردند. ایشان مرخص شدند و ما به حرم رفتیم. زیارتی کردیم و سپس تا نزدیک ضریح رفتم. مردم متوجه حضورم شدند. برای اظهار احساسات، هجوم عظیمی آوردند که به کمک محافظان، نجات یافتیم.

با آقای طبسی، دیدار کوتاهی داشتیم.گله‌مند بودند که چرا خبرشان نکرده‌ایم. اجازه خواستند که از سوی من، یک ماه شهریه به طلاب بدهند؛ پذیرفتم. به سوی فرودگاه رفتم. از اول تا آخر، استاندار در اتومبیل با من بود و راجع به وضع مشهد و استان و معاملات با آسیای میانه و افغانستان و امداد‌های سوختی و مهماتی برای کابل گزارش داد. از لحظه ورود تا هنگام خروج‌مان، باران می‌باریدکه باعث خوشحالی مردم مشهد است، زیرا تاکنون دچار خشکسالی هستیم. در جنوب و شمال و شمال غرب هم بارندگی داشتیم. ساعت نیم بامداد به خانه رسیدیم.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «با توجه به تحولات عمده اقتصادی و صنعتی، اکنون بیمه به عنوان یکی از ضرورت‏های زندگی بشر مطرح است و به شیوه‏های مطلوبی مورد استفاده قرار می‏گیرد. در سال‏های اخیر، حرکت مناسبی برای  عمومی‏کردن تفکر استفاده ازخدمات صنعت بیمه در کشور آغاز شده و موفقیت‏های چشمگیری هم در این زمینه به دست‏آمده است. استفاده از مشارکت و دخالت‏دادن بخش خصوصی در صنعت بیمه و نیز گسترش بیمه به بخش‏های سرمایه و تولید، از جمله معادن، ضرورت دارد. با توجه به رشد خدمات بیمه در کشور و فراهم شدن زمینه صدور این خدمات، باید برای حضور در فعالیت‏های جهانی این صنعت  نیز آمادگی لازم را داشته باشیم. نظارت دقیق بیمه به نگه‏داری کالا در مراکز تجاری  و رعایت اصول ایمنی در این گونه موارد، ایجاب می‏کند که صاحبان این مراکز، توجه و اتکای بیشتری به بیمه داشته باشند.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.