خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • سه شنبه ۷ آذر ۱۳۷۴

سه‌شنبه 7  آذر 1374  //5  رجب  1416   //      28 نوامبر1995

 

از منزل برای افتتاح چند طرح جدید شهرداری تهران رفتم؛ چند پل در ادامه بزرگراه شهید همت و خاکریزی دره پونک که طرح عظیمی است. بیش از پنجاه متر ارتفاع خاکریز است - شبیه یک سد- و توضیحاتی دربارة سایر طرح‌‌ها، مثل طرح نواب و بزرگراه نیاوران و پل عظیم سه‏کیلومتری در امتداد اتوبان یادگارامام شنیدیم.گفتند در سال‏جاری، حدود هشتاد میلیارد تومان کار عمرانی در تهران دارند. مردم منطقه هم جمع بودند و قربانی کردند. سپس از پل بزرگ در حال ساخت بازدید کردیم که زیر آن هم بازار است.

به دفترم رفتم. [آقای فسینته فوخانا]، وزیر معادن گینه آمد. از پیشرفت ایران، اظهارتعجب کرد؛ از طرح‌های جاجرم و المهدی در بندرعباس و فولاد مبارکه بازدید کرده است. نامه رییس‏جمهورشان را آورده است. قرار شد، با توجه فراوانی بوکسیت در گینه و گاز در ایران، برای صنایع آلومینیوم همکاری کنیم. اتحادیه صادرات فرش آمدند و برای کم‏کردن پیمان ارزی فرش و طولانی‏کردن زمان برگشت ارز استمداد کردند.

آقای سیدمحمود هاشمی[شاهرودی]، عضو شورای نگهبان آمد. تعدادی از کتاب‌هایی که مؤسسه‌اش دربارة ائمه و دفاع از شیعه و مبارزه با وهابیت منتشر کرده، آورد و استمداد کرد؛آیت‏الله خامنه‌ای کمک می‌کنند. راجع به شورای نگهبان و حوزه نجف و آینده عراق مذاکره کردیم. گفت، اخیراً طلبه‌های حوزه نجف زیاد شده‌اند و به حدود سه هزار نفر رسیده‌اند. عالم روشنی است.

عصر شرکت‏کنندگان در اجلاس «کمیته بسیج امکانات کشورهای اسلامی برای کمک به بوسنی و هرزگوین» آمدند. دکتر ولایتی گزارش داد و من دربارة ضرورت آمادگی برای کمک به بوسنی - در هر دو فرض محقق شدن و نشدن صلح- صحبت نمودم[1]. شب شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه با چند مصوبه داشت؛ منجمله مسأله [رسمیت‏یافتن] مدارک تحصیلی طلاب دینی.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «امروز تکلیف جهان اسلام این است که نسبت به رفع مشکلات مردم بوسنی و تقویت بنیه اقتصادی و فنی آنان اهتمام داشته باشند. شرایط جدید صلح، نباید ما را نسبت به سرنوشت مردم بوسنی بی‏تفاوت‏کند. تصمیم گروهی کشورهای اسلامی، در مورد لغو  یک‏جانبه تحریم تسلیحاتی بوسنی  و تحولات بین‏المللی اخیر منطقه بالکان، بسیار مؤثر بود. در صورتی که کشورهای عضو گروه تماس اسلامی، علیه ظلم فاحشی که در حق مردم روا می‏شود، اقدام هماهنگی نمی‏کردند، شاید مجامع جهانی در حد کنونی نیز برای مردم بوسنی حقی قایل نمی‏شدند و حقوق آنان همچنان نادیده گرفته می‏شد.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.