خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • یکشنبه ۵ آذر ۱۳۷۴

یکشنبه 5  آذر 1374  //3 رجب  1416   //      26 نوامبر1995

 

برای تقدیم بودجه سال 1375 به مجلس رفتیم. نمایندگان خیلی‏گرم‏تر از دفعه‌های قبل استقبال‏کردند و گرم گرفتند. به نظرم با تدبیر و برنامه هیأت‏رییسه و تحت‏تأثیر انتخابات آینده بود. نطقم، حدود دو ساعت طول کشید[1]؛آمار و ارقام خسته‏کننده است. تا عصر در دفترم کار کردم.

آقای [جلیل] بشارتی، [رییس دفتر مناطق محروم ریاست‏جمهوری]، برای مسایل مناطق محروم آمد و اجازه گرفت که یک میلیارد تومان به کردستان بدهد؛ تحت‏تأثیر استقبال مردم بود. [آقای محمدرضا رحیمی]، استاندار کردستان، تلفنی‏کلی تشکرکرد و گفت، این سفر مدیران و استان را احیا کرد و گفت، بعد از مراجعت، بعضی از مردم گریه می‌کردند. در جلسه هیأت دولت، مبلغ ده میلیارد تومان برای صندوق بیمه صادرات تصویب کردیم. آقای [علیرضا] افشار، [فرمانده بسیج] آمد و گزارش وضع بسیج را داد.

شب میهمان رهبری بودم. یک رادیوی جیبی جالب به ایشان هدیه دادم؛ خوششان آمد. دو نامه‌ای که اوایل انقلاب، در رابطه با مسایل بنی‌صدر به امام نوشته بودیم، با هم خواندیم؛ یکی را من تنها امضاکرده‌ام و یکی را ما پنج نفر- آقایان بهشتی، باهنر، خامنه‌ای، موسوی‏اردبیلی- و من برایشان بردم؛ نامه‌های تاریخی مهمی است و قابل‏انتشار. دربارة مسایل بیت سیدمحمد شیرازی، [احمد] آذری [قمی]، جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم]، گروه پیام دانشجو، انصارحزب‏الله، انتخابات، کاندیداهای جامعه‏روحانیت‏مبارز، سفر ایشان به قم، نیازهای شهر قم و احتمال دیدار آیت‏الله منتظری، مذاکره و تبادل‏نظر شد.

 

 

[1] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، مصاحبه‌‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.