خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • جمعه ۳ آذر ۱۳۷۴

جمعه 3 آذر 1374  //1 رجب  1416                //24 نوامبر1995

 

تا ساعت ده و نیم صبح، در خانه برای خطبه‌ها مطالعه می‌کردم. برای اقامه جمعه به دانشگاه تهران رفتم. در خطبه اول، بحث جدیدی دربارة قرآن آغاز کردم؛ تاکنون بیشتر خطبه‌ها دربارة عدالت اجتماعی بود.[1] عصر مقداری وقت، صرف تنظیم کتابخانه‌ام کردم. آقای امراللهی، [رییس سازمان انرژی اتمی]، اطلاع داد که مأموران وزارت اطلاعات، برای تفتیش وارد دفاتر سازمان در نیروگاه اتمی بوشهر شده‌اند و خواست که رفع مزاحمت شود.

عصر آقای [علی] لاریجانی، [رییس سازمان صدا و سیما] آمد؛ برای اینکه با هم به مرکز صداوسیما، برای افتتاح شبکه پنج- مخصوص‏تهران- برویم. سئوالات مصاحبه را توضیح داد. غروب به آنجا رفتیم. فاطی، مهدی، یاسر، مریم، فرشته و کاظم هم آمدند. ابتدا ساختمان مرکزکنفرانس‌ها را که اخیراً به بهره‌برداری رسیده است، بازدیدکردیم؛ خیلی جامع و مُدرن و مُجهز است. سپس در مراسم شروع کار شبکه پنج تلویزیون تهران شرکت کردیم. مصاحبه طولانی داشتم[2]. آقایان [علی] لاریجانی و [احمد] پورنجاتی، [معاون سیما] سئوال می‌کردند و مستقیم پخش می‌شد.

 

 

[1] - در بخشی از خطبه اول آمده است: «مردم خیلی چیزها را درباره قرآن نمی‌دانند؛ با اینکه عزیزترین و پُرخواننده‌ترین کتاب روی زمین است. میلیاردها انسان مسلمان و غیرمسلمان، به این کتاب توجه دارند و بیش از یک میلیارد مسلمان، این کتاب را به عنوان نفیس‌ترین موجودی در خانه‌هایشان نگهداری می‌کنند. خیلی‌ها قرائت می‌کنند و خیلی‌ها مطالعه می‌کنند و مایلند که چیزهای زیادی که معمولاً به‌ذهن انسان می‌آید، دربارة قرآن بدانند. مثل تاریخ قرآن، کیفیت نزول قرآن، کیفیت جمع‌آوری قرآن  و کیفیت برخورد جوامع اسلامی و مفسران و راویان حدیث با قرآن، کیفیت برخورد کفار با قرآن‌ و چیزهایی از این قبیل را مشتاقند، بدانند. من به عنوان یک مفسر قرآن در این بحث‏ها نیستم و نمی‌خواهم قرآن را تفسیرکنم، چون تفسیر قرآن فراوان است. از طرفی طولانی است که ‌هیچ‌وقت نمی‌شود، یک بحث تفسیری را در قرآن شروع کرد. چون سال‏ها این‌کار طول می‌کشد؛ حتی ده‏ها سال هم نمی‌شود، تفسیر قرآن را در خطبه‌ها گفت، اما دربارة قرآن مطالب زیاد و مهمی است که می‌شود مطرح کرد و حالا که ‌بحمدالله حکومت اسلامی تشکیل شده و محور آن قرآن است و ما یک حکومتی اسلامی رسمی روی زمین داریم، برای عمومی کردن این اطلاعات‌که بیش از حد کتاب‏ها و نوشته‌های تحقیقی است که جایش هم در همین خطبه‌های نماز جمعه است، ما این بحث را شروع می‌کنیم. انتظار من هم این‌است که مثل بحث عدالت اجتماعی که به تدریج جزو عام‌ترین بحث‌های کشور در خطبه‌ها و سخنرانی‌ها و مقالات شد و به عنوان یک اصل قطعی درکشورمان جا افتاد، بقیه ائمه جمعه بزرگوار کشور هم به تناسب امکانات‏شان وارد این بحث‏ها شوند. ما باید بیشتر قرآن را بشناسانیم، چون مسأله خیلی مهمی است.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، خطبه‏های جمعه سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[2] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، مصاحبه‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.