خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • شنبه ۲۷ آبان ۱۳۷۴

شنبه 27 آبان 1374  //24 جمادی‌الثانی 1416   // 18 نوامبر1995

 

اول وقت به سوی بخش سارال از توابع دیواندره پرواز کردیم. در کنار روستای دربند برای کلنگ زنی کارخانجات صنایع سیمان فرود آمدیم. مردم روستا هم جمع شده بودند. تعداد زیادی گوسفند قربانی کردند، مدیر صنایع استان توضیحات داد؛ بیش از شش میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است. به خاطر جبران رنجش مردم دیوان‏دره از بردن کارخانه سیمان به بیجار، این کارخانه را به اینجا آورده‌اند. من هم صحبت کوتاهی در اهمیت تأسیس این صنایع در کنار رودخانه قزل‏اُوزن این بخش محروم نمودم و سپس برای مردم صحبت کردم[1].

به سوی محل سد گُل‏بلاغ در خسروآباد بیجار پرواز کردیم. مردم محل استقبال گرمی کردند و با آوردن هزار و ششصد تراکتور، خیرمقدم برای من نوشته بودند و آرم جمهوری اسلامی را ترسیم کرده بود. در محل بدنه سد، شکل گل لاله‌ای و شبیه شاخه گندم ترسیم کرده بودند. گفتم از فضا فیلم بگیرند. روی رودخانه،‌ سدی کوچک برای کشاورزی است و گفتند، سیزده سد از این نوع طراحی شده است.

به سوی بیجار پرواز کردیم. قبل از رفتن، در اجتماع مردم، مراسم کلنگ‏زنی ایجاد خط لوله‏گاز از قروه به بیجار را داشتیم. آقای [حمدالله] محمدنژاد، [مدیرعامل شرکت‏ ملی‏گاز] توضیح داد و من هم دربارة اهمیت دادن گاز به شهرهای سردسیری و نیز لزوم ادامه لوله تا دیواندره و سقز و بانه گفتم[2]. اجتماع مردم خیلی عظیم و پُرشور بود. سرود جالب دختران زیادی که با گل‌های قرمز و سفید و سبز، شکل پرچم ایران را ترسیم کرده بودند و اظهارات امام‏جمعه و فرماندار و نماینده، به عنوان خیرمقدم و خواندن شعری که در وصف من سروده بودند، انجام شد. این شهر برخلاف سایر شهرها که سُنی‌اند، اکثریت مردمش شیعه هستند و لذا در سرودها و شعارها و اشعار، توجه به رهبری و ولایت زیادتر بود. صحبت مفصلی کردم[3] و خواست‌هایشان - سیلو و دانشگاه و سد-  را پذیرفتم.

سپس به کارخانه سیمان در هشت کیلومتری شهر رفتیم. آقایان نعمت‌زاده، [وزیر صنایع] و مدیران توضیحات دادند. دو هزار و سیصد تن تولید روزانه، 92 درصد کار با 42 میلیون دلار و 5/8 میلیارد تومان هزینه انجام شده است. از کارخانه بازدید کردیم. آسیابش را افتتاح کردیم و کلینکرسازی ناتمام است. سنگ‏شکن قبلاً راه افتاده است. من هم صحبت دلگرم‏کننده‌ای دربارة صنعت سیمان کردم[4].

بعد از نماز و ناهار و استراحت، به سوی محل کارخانه ذوب‏آهن در نزدیکی قُروه و سریش‏آباد و دهگلان پرواز کردیم. محسن و آقای بشارتی، وزیرکشور را سریش‏آباد فرستاده بودم. شهری جدیدالتأسیس و شیعه است؛ توقع داشتند من بروم. [آقای حسین محلوجی]، وزیر [معادن و فلزات] و معاونان بودند. نمایشگاه‏خوبی از انواع سنگ‌های معادن استان داشتند و توضیحات دربارة کارخانه ذوب آهن دادند. من هم صحبت تشویق‌آمیز نمودم[5]. مردم روستاهای اسفندآباد جمع شده بودند؛ برای آنها صحبت کردم[6].

به شهر قُروه رفتیم. اجتماع عظیمی بود. سرود و شعار و خیرمقدم امام‏جمعه شیعه و سُنی و نماینده و فرماندار انجام شد. خیلی پُرحرفی کردند، وقت گذشت؛ من صحبت را کوتاه
 کردم.[7] نزدیک غروب، به سوی منطقه بلبان‏آباد، برای بهره‌برداری از 161 طرح عمرانی جهاد و تحویل اسناد مراتع به دامداران رفتیم. مردم از صبح جمع شده بودند؛ خیلی‏زیاد بودند. برایشان صحبت کوتاهی کردم.[8]

هوا تاریک شده بود. با عجله به سوی سنندج پرواز کردیم. خلبان‌ها ناراحت بودند. نماز را در پاویون خواندیم و رفتیم، نمایشگاه صنایع استان را دیدیم. حدود شصت واحد با صنایع متنوع بودند؛ بد نبود. به فرودگاه برگشتیم. جمعی از نیروهای مسلح آمده بودند. برای آنها صحبت کردم و از زحمات‏شان تشکر نمودم[9]. به سوی تهران پرواز کردیم. ساعت نُه‏و نیم شب رسیدیم. خاطرات امروز را نوشتم و خوابیدم.

 

 

[1] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[2] - آقای هاشمی، با اشاره به اینکه در برنامه اول، در زمینه انتقال گاز به سرعت عمل‏کرده‌ایم، اظهار داشت: «در برنامه دوم، عمده سرمایه‏گذاری‏ها در زمینه تولید و استحصال گاز است. در طرح گازرسانی به مناطق مختلف کشور، مناطق سردسیر اولویت دارند و گازرسانی به شهرهای استان کردستان همچون سقز، دیواندره، بیجار، کامیاران و بانه در اولویت است.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[3] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «مردم ما عظمت اسلام، قرآن و انقلاب را با چنین صحنه‌هایی به دنیا نشان داده‌اند و جهانیان دیگر فهمیدند، ملت ایران تا پای جان، در کنار انقلاب خواهد ایستاد و مشکلات دوران جنگ و فتنه‌های اشرار نتوانست این مردم را خسته کند. با مشاهده این دریای بیکران جمعیت، در قلبم آرزو کردم، ای کاش همه مردم ایران اینجا بودند و این واقعه تاریخی را در شهر بیجار می‌دیدند. دوربین تلویزیون، قدرت ثبت این همه شکوه و هیجان و حضور یکپارچه شما مردم بیجار را ندارد و مسؤولان کشور امیدوارند با خدمت و انجامÃ Äخواسته‌های شما گوشه‌ای از وظایف‏شان را در مقابل این مردم انقلابی انجام دهند. ساخت‏سیلو برای ذخیره‏سازی مطمئن موادغذایی در منطقه بیجار شروع می‌شود. طرح گازرسانی به این شهر، با توسعه صنعت و همچنین ایجاد کارخانه سیمان که یکی از بزرگترین کارخانه‌های سیمان در سراسر کشور خواهد بود، در منطقه بیجار مورد توجه دولت است.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[4] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «یکی از دستاوردهای برنامه اول، در بخش سیمان متبلور شده است. اکنون متخصصان ایرانی از توانایی طراحی ساخت و اجرای طرح‏های سیمان برخوردارند و این مسأله در کشور حائز اهمیت است. امیدوارم که با تکمیل طرح‏های در دست ساخت کارخانه‌های سیمان، کشور ما از قدرت صادراتی این محصول برخوردار شود.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[5] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «ساخت‏کارخانه ذوب‏آهن، کردستان موجب تحرک اقتصادی ، ایجاد اشتغال و گسترش مشاغل فنی و صنعتی در شرق کردستان خواهد شد. محل ساخت کارخانه ذوب آهن در نقطه‌ای متعادل است که حداقل پنج شهر از آن سود می‌برد. میزان اشتغال‏زایی این کارخانه در مرحله ساخت هزار نفر، در زمان بهره‌برداری، به طور مستقیم 250 نفر و به طور غیرمستقیم بیش از دو هزار نفر خواهد بود. در مراحل تکمیلی هم، ضریب اشتغال در این کارخانه به طور تصاعدی رشد خواهد داشت.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[6] - آقای هاشمی، ضمن سخنان کوتاهی از محبت آنان تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود که با احداث کارخانه بزرگ ذوب‏آهن، زمینه‌های صنعتی و کشاورزی این منطقه شکوفا شود.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[7] - آقای هاشمی، با تجلیل از مجاهدت‏ها و دلاوری‏های مردم قُروه در دوران جنگ تحمیلی و مشارکت فعال آنان در دوران سازندگی، به سرمایه‌گذاری‏های دولت برای پایه‌گذاری صنعت در منطقه قُروه اشاره کرد و گفت: «مجموعه برنامه‌هایی که برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی در این شهرستان در نظر گرفته شده است، می‌تواند شهرستان قُروه را به یکی از قطب‏های صنعتی استان تبدیل کند». ایشان با اشاره به ذخایر غنی معادن سنگ قروه، ضرورت گسترش صنایع وابسته به این معادن را مورد تأکید قرار داد. همچنین از وحدت، همدلی و هماهنگی شیعه و سُنی و همکاری نزدیک علمای منطقه که در قُروه تجلی یافته است، به عنوان یکی از دستاوردهای گران‏قدر انقلاب اسلامی در کردستان یاد کرد و اظهار داشت: «این دستاورد می‌تواند سرمشق و الگویی برای سایر نقاط کشور و حتی کشورهای جهان باشد؛ در حالی که در خیلی از نقاط جهان، مردم به خاطر همین اختلافات جزیی به جان هم افتاده‌اند، در اینجا شما با سعه‌صدر بر این مشکلات غلبه کرده‌اید. به شما توصیه می‌کنم، همچون گذشته متحد و یکپارچه باشید و اجازه ندهید هیچ تفرقه‌افکنی، این صف به هم فشرده شما را تضعیف کند. در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی دو سد، برای مهار آب‏های جاری در قروه آغاز خواهد شد. دولت آماده کمک به کشاورزان برای استفاده از منابع آبی است و من از شما مردم خوب و صمیمی قُروه، انتظار دارم از نعمت‏های آب و خاک این شهرستان و سیاست‏های حمایتی دولت، بیشتر استفاده کنید». رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[8] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «روستاییان ما، به دلیل اینکه نیروهای مولد جامعه به حساب می‌آیند، سهم بزرگی در رونق اقتصادی کشور دارند. دولت در انتقال صنایع جانبی و تبدیلی به مناطق محروم، سرمایه‌گذاری کرده است و ایجاد این‏گونه صنایع، علاوه بر اشتغال‏زایی، موجب انتقال فرهنگ توسعه و سازندگی، افزایش درآمد ملی و منطقه‌ای و در نتیجه برخورداری از یک اقتصاد قوی می‌شود. به دلیل تقدس فعالیت کشاورزان، این قشر از جامعه در نزد مردم ایران محبوب و عزیزند و من نیز به آنان عشق می‌ورزم.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.

[9] - در این مراسم، ابتدا فرمانده انتظامی ناحیه کردستان، اوضاع امنیتی منطقه را تشریح کرد و استان کردستان را یکی از استان‏های امن کشور خواند که مردم آن در کمال آرامش زندگی می‌کنند. آن‏گاه آقای هاشمی، ضمن تشکر و قدردانی از دست‌اندرکاران امنیت استان، اظهار داشت: «مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا از نیروهای نظامی و انتظامی و امنیت ایجاد شده در استان کردستان خوشنود هستند. امیدواریم با این رفاقت، هماهنگی و همدلی که مشاهده می‌شود، سعی‏کنید انسجام نیروها را قوی‏تر و پایدارتر کنید. از این وحدت و انسجام، خیلی چیزها به دستÃ Äمی‌آید و از تفرقه و معارضه جز ضرر، چیزی حاصل نمی‌شود. ان‌شاءاللّه که باز هم مردم کردستان را همین‌طور در صحنه داشته باشیم و این امکاناتی که برای ساختن این استان خوب و غنی به وجود آمده است، پایدار بماند.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.