خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۷۴

پنج‏شنبه 18 آبان 1374  //15 جمادی‌الثانی 1416   //  9  نوامبر1995

 

از منزل به مجتمع پزشکی امام خمینی(ره) - بیمارستان هزار تختخوابی سابق - رفتیم. فاطی هم همراه من بود. پرده‌برداری از لوح افتتاح مرکز تصویری پیشرفته و استماع توضیحات دکتر [محمدحسن] باستان‏حق، [رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران] و دکتر [سیدحمید]
میرخانی، رییس مجتمع، انجام شد. هزار و چهارصد تخت و تقریباً تمامی رشته‌های پزشکی، با هفتصد نفر انترن و رزیدنت و صد و بیست نفر استاد، حدود چهار هزار و پانصد نفر کارگر و کارمند و سالیانه حدود یک میلیون نفر مراجعه‏کننده دارند. سابقه این مرکز به شصت سال پیش برمی‌گردد.

  از دستگاه ام آر آی پیشرفته و سی تی اسکن و سونوگرافی و آنژیوگرافی و مرکز مهندسی تجهیزات پزشکی -که کار خوبی برای ساخت تجهیزات گران‏قیمت پزشکی است- بازدید کردیم. مرکز هموفیلی‌ها را نیز دیدم؛ مردم پُرمشکلی هستند. مذاکره با چند مریض عمدتاً کودک داشتم. در اجتماع مدیران، پس از استماع گزارش دکتر مرندی و دکتر باستان‌حق، سخنرانی کردم.[1]

تا عصر در دفترم کارها را انجام دادم. عصر برای دیدن والده و همسر طیبه که از رفسنجان آمده‌اند، برای عمل چشم همشیره که آب مروارید آورده، به خانه اخوی محمد رفتم. حالشان خوب است. شب آقای [علاءالدین] بروجردی خبر داد که مذاکرات چند گروه افغانی در تهران، برای توافق پیشرفت داشته است.

 

 

[1] - آقای هاشمی با قدردانی از فعالیت‏های پزشکان و پرستاران کشور برای درمان بیماران، حمایت‌های دولت را از بخش درمان و بهداشت کشور مورد تأکید قرار داد. ایشان گفت: «در صورت تحقق برنامه‌ریزی‏های بلندمدت در بخش درمان و آموزش پزشکی، ایران می‌تواند نمونه افتخارآمیزی از بهداشت و درمان را به ‌دنیا معرفی کند. با تلاش‏های دولت، فضاهای بیمارستانی، ابزار آموزشی، استاد و آزمایشگاه، اکنون بیش از حد نیاز کشور شده و اگر همت کنیم، می‌توانیم از جمله مراکز تربیت نیرو برای سایر کشورها باشیم و ایران این استحقاق را به‌ خاطر نیروهای خوب خود دارد. با تأسیس بیمارستان‏های عظیم 400 تختخوابی در نقاط دورافتاده کشور که به پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه‌های پزشکی دنیا مجهز است، باید همه امکانات را فراهم کنیم و به ‌فکر ابتکارات جدیدی باشیم و حرکت تکاملی را ادامه دهیم. گروه مهندسی پزشکی، با تولید دستگاه‌های پزشکی، پلی میان صنعت و پزشکی زده است و در صورتی که این حرکت ادامه یابد و در یک برنامه سه تا چهار ساله، نه تنها ثروت کشور را به‌ خارج نخواهیم فرستاد، بلکه قادر خواهیم بود از مراکز عمده صدور تجهیزات پزشکی باشیم. آنچه وظیفه دولت در زمینه ساخت دانشگاه، بیمارستان و وسایل مورد نیاز کشور بوده، انجام شده است و امیدواریم شما با همت و تلاش خود به‌خوبی از این امکانات استفاده کنید تا در سال‏های آینده نمونه افتخارآمیزی از درمان و بهداشت را داشته باشیم و به‌دنیا می‌گوییم این خواست اسلام و قرآن است.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.