خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • شنبه ۲۲ مهر ۱۳۷۴

شنبه 22 مهر 1374  //18 جمادی الاول 1416// 14 اکتبر 1995

 

در گزارش‏ها، فشار نظامی طالبان بر کابل مورد توجه است. ساعت نُه صبح به دفترم رفتم. تا عصر یکسره به کارهای عقب‏مانده روزهای سفر پرداختم. عصر آقای [مهدی] صفری، سفیرمان در روسیه آمد. پیغامی از آقای یلتسین آورد، مبنی بر پیشنهاد روسیه به ایران، برای همکاری در آذربایجان و بوسنی، برای جلوگیری از دخالت آمریکا و ناتو. کلیات را پذیرفتم. مسأله را در شورای عالی امنیت ملی مطرح کردم؛ قرار شد موافقت با مذاکره را اعلان کنیم. گزارشی از پیشرفت همکاری‌ها با روسیه، در زمینه خریدکالاهای نفت و گرفتن نمونه‌های مهمی از موشک‌ها داد.

شب شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. بیشتر دربارة افغانستان بحث و نظر بر این شد که در نزاع جنگی طرفداران دولت با طالبان، در هرات اگر خود افغان‌ها فعال شدند، ما هم پشتیبانی لُجستیکی کنیم. سپاه پیشنهاد اجازه به‏کارگیری‌ توپخانه و محدودی افراد ایرانی را داشت‏که نپذیرفتم. قرار شد آقای [حسن] روحانی و آقای [علی] شهبازی، فردا برای گرفتن نظر رهبری به مازندران بروند. آیت‏الله خامنه‌ای گفته‌اند، با نظر من باشد؛ من موافق شرکت نیروهای خودمان نیستم.

از دیشب نیروهای‏افغانی از ایران به سوی هرات حرکت کرده‌اند و بیست کیلومتر پیشروی کرده و مواجه با دفاع طالبان، متوقف شده‌اند. آخر شب، وزارت اطلاعات خبر داد که عقب‏نشینی کرده‌اند. آقای [علی‏محمد] بشارتی، [وزیرکشور]، اجازه گرفت که مانع تحرکات بی‏اجازه حزب‌اللهی‌ها در اماکن عمومی و دفاتر شود. اخیراً حرکات مزاحم دارند[1].

 

[1] - بعد از پایان جنگ تحمیلی، گروه‏هایی از افراد تندرو، هر از گاه به عنوان دفاع از ارزش‏ها و دستاوردهای انقلاب، اقداماتی را به انجام می‏رساندند. در سال 1372 این گروه‏های پراکنده، در هم آمیختند و به تدریج دایره اقدامات خود را در سراسر کشور گسترش دادند. حملات فیزیکی و خشونت‌آمیز به برخی تجمعات مسالمت‌آمیز و یا بر هم زدن جلسات سخنرانی، به بهانه اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، توسط آنها انجام می‏شد. در سال 1374، به دنبال مماشات با فعالیت‏های این گروه‏ها، اقدامات تخریبی آنان به اوج خود رسید. آتش زدن دفتر انتشاراتÃ Äمرغ‏آمین در خیابان کریم‏خان، حمله به سینما قدس در اعتراض فیلم «تحفة ‏هند» و درگیری و شکستن شیشه‌های سینما، برهم‏زدن سخنرانی دکتر عبدالکریم سروش، استاد دانشگاه، در دانشکده فنی دانشگاه تهران، تجمع در مقابل روزنامه سلام، راهپیمایی در شهرک غرب علیه «بدحجابی»، راهپیمایی در مخالفت با «سرمایه‌داران غرب‏زده» در مقابل برج سفید خیابان پاسداران، راهپیمایی علیه «فرهنگ مبتذل غرب» در تهران و تجمع در میدان ولی‏عصر، در سال 1374 انجام شد.