خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • شنبه ۱ مهر ۱۳۷۴

شنبه 1 مهر 1374  //27  ربیع‌الثانی 1416   //    23 سپتامبر1995

 

برای مراسم شروع سال تحصیلی جدید، به دانشگاه تهران رفتیم. خیرمقدم و گزارش رییس دانشگاه تهران، وزیران علوم و بهداشت و دکتر [عبدالله]جاسبی، [رییس دانشگاه آزاد اسلامی] و اعطای نشان [درجه یک دانش] به دکتر [سیدجعفر] شهیدی[1] و لوح تقدیر به دانشجویان ممتاز در کنکور [انجام شد].[2] سپس در دفترم با دکتر حبیبی، [معاون اول رئیس‏ جمهور] ملاقات داشتم. دربارة مسئولیت سرپرستی نهاد و بحث دادگاه قانون اساسی و مسایل جاری دیگر صحبت شد.

عصر شورای‏عالی امنیت‏ ملی جلسه داشت. دربارة مسایل جاری افغانستان و عراق صحبت کردیم؛ قرار شد فرستاده ملک حسین، [پادشاه اردن] را بپذیرم. او سفیر ما را احضار کرده و روی مسایل عراق و حسین‏کامل، [داماد صدام حسین]، مطالبی گفته و نظر ما را خواسته است؛ من‏گفتم نماینده‌ای برای صحبت بفرستد. یاسر و مریم از مشهد برگشتند و مقداری از سفرشان گفتند. بدون محافظ رفته‌اند و در هتل بوده‌اند؛ راضی‏اند.

 

 

 

[1] -  دکتر سید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ - ۱۳۸۶)، رییس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استادتمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود. او در سال ۱۳۴۰ دکتری خود را در رشته ادبیاتفارسی و تاریخ دریافت کرد. آقای شهیدی، همچنین در حوزه‏علمیه قم و حوزه‏علمیه نجف، زیر نظر آیات عظام بروجردی و خویی تحصیل کرد و درجه اجتهاد داشت.

[2] - آقای هاشمی، در بخشی از سخنرانی این مراسم گفت: «امروز مراکز علمی ما از نظر جامعیت علم و ایمان، از نمونه‌های بسیار خوب و مطلوب در دنیا به ‌شمار می‌روند. جمهوری اسلامی ایران، از نظر امکانات آموزشی وضعیت خوبی در دنیا پیدا کرده است و آینده آموزش عالی کشور، بسیار بهتر و مطمئن‌تر از وضع حاضر خواهد بود. ما بدون تقویت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خود، به‌هدف والای انقلاب و نظام اسلامی دست نخواهیم یافت. در تمام دوران برنامه پنج‌ساله اول و دوم نیز این اولویت به‌آموزش عالی داده شده است. ما دانش و ایمان را در کنار هم می‌خواهیم و معتقدیم که میان این دو، هیچ‏گونه تضاد و تصادمی وجود ندارد، بلکه علم و ایمان در اکثر موارد، مؤید و مکمل یکدیگرند.گسترش امکانات آموزش عالی و مراکز دانشگاهی به ‌نقاط دورافتاده و محروم کشور، با تمام مشکلاتی که دارد، می‌تواند موجب افزایش سطح فرهنگی و فکری ساکنان مناطق مختلف کشور شود. رشد تعداد خانم‌های تحصیل‌کرده، نمونه‌ای از عدالت‏خواهی و افکار مترقی نظام جمهوری اسلامی است؛ هرچند ممکن است خانم‏ها کمتر از آقایان در رابطه با رشته‏تحصیلی خود کارکنند، ولی رشد تحصیلی آنان، می‌تواند خانواده و جامعه را به‏طور اساسی متحول کند.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی‏ رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب،1396.