خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۷۴

شنبه 11  شهریور 1374  //6  ربیع‌الثانی 1416   //    2 سپتامبر 1995

 

[آقای احمد بن علی الانصاری]، سفیر قطر برای خداحافظی آمد. [آقای صلاح زواوی]، سفیر فلسطین آمد. مقداری از [یاسر] عرفات و سازشکاران فلسطینی و اعراب انتقاد نمود و از ایران تمجیدکرد و از احتمال فشارها بر ایران و عراق اظهارنگرانی کرد و برای هزینه‌های سفارت کمک خواست.

آقای [مسعود روغنی] زنجانی آمد. گزارشی از وضع مرکز تحقیقاتی‏آموزشی سازمان برنامه و بودجه و وضع مرکز استراتژیک داد. آقای [غلامرضا] شافعی، [وزیر تعاون] آمد. گزارش عملکرد تعاون را داد که برای اولین بار، اظهاررضایت داشت. آقای [سیدعبدالعلی] آیت‌اللهی، امام جمعه لار برای تشکر از احوال‏پرسی من در هنگام بستری‏بودن در بیمارستان آمد. باطری برای تنظیم قلب، در بدنش کار گذاشته‌اند. برای تسریع در آبرسانی به لار استمداد کرد.

تلفنی با آقای [معمر] قذافی در لیبی تماس گرفتم. سالگرد انقلاب‏شان را تبریک گفتم. ایشان پیشنهاد کرد که چهارکشور لیبی و سودان و ایران و یمن، به طور رسمی از دست آمریکا برای لشکرکشی به منطقه، به سازمان ملل شکایت کنیم. عصر [آقای فاروق سبحان]، فرستاده ویژه رییس‏جمهور و نخست‏وزیر بنگلادش آمد. نامه دعوت را آوردند؛ پذیرفتم.

آقای عبدالحلیم خدام، معاون رییس‏جمهور سوریه آمد. گفت اطلاعات و تحلیل، نشان می‌دهد که آمریکا و اسراییل درصدد تسلط‏کامل بر منطقه و تجزیه عراق و تشکیل پنج فدراسیون هستند؛ سه فدراسیون در شمال، مرکز و جنوب عراق و اردن و بخشی از فلسطین و منطقه را به دست ملک‏حسین، [پادشاه اردن] کنترل کنند. درخواست همکاری برای منسجم و فعال‏کردن معارضین عراق را داشت. قرار شد بررسی کنیم و جواب بدهیم. برای این منظور آمده است و به مصر رفت.

مدیران بانک‌ها آمدند.آقای [محسن] نوربخش، [رئیس‏ کل بانک مرکزی] گزارش داد و من هم برایشان صحبت کردم و تذکراتی دادم[1]. شب معاونان وزرا در باشگاه نهاد [ریاست ‏جمهوری] میهمان من بودند. دکتر حبیبی و من، صحبت مفصل نمودیم[2] و سپس شام خوردیم.

 

[1] - رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1396.

[2] - آقای هاشمی، با اشاره به ‌اینکه اجرای برنامه اول و مسیر مشکل و سخت سازندگی را پشت سر گذارده‌ایم گفت: « اکنون افکار عمومی جامعه و ابزار و تجهیزات کامل برای توسعه و پیشرفت کشور آماده شده است و با همدلی و یکپارچگی مسئولان و مردم، باید گام‌های ترقی و پیشرفت را سریع‌تر برداشت.» ایشان استفاده مکانیزه از امکانات کشور در بخش کشاورزی را از جمله برنامه‌های مهم دیگر دولت دانست و خاطرنشان ساخت: «امکانات و تجهیزات تولید ابزار آبیاری تحت فشار، با توجهی که به صنایع داخلی شده است، اکنون در داخل کشور مهیاست و عمده اراضی کشور طی سال‏های آینده تحت‏پوشش آبیاری مکانیزه قرار خواهند گرفت که در صورت تحقق این امر و افزایش سطح زیر کشت اراضی کشاورزی افتخار بزرگی نصیب انقلاب اسلامی خواهد شد.» آقای هاشمی با اشاره به برنامه‌هایی که دولت در بخش مسکونی در دست اجرا دارد، اظهار داشت : «با توجه به تأمین کلیه مصالح ساختمانی در داخل کشور و تسهیلات بانکی، اینک زمینه تولید مسکن انبوه و رفع مشکل مسکن فراهم است.» ایشان سیاست دولت برای تثبیت نرخ ارز را که در جهت مبارزه با سودجویان و فرصت‌طلبان اقتصادی اتخاذ شده، بسیار موفقÃ Äخواند و گفت : «کاهش اتکای صنعت کشور به‌منابع ارزی و تقویت بنیه اقتصادی کشور در نتیجه افزایش ذخایر ارزی و اتکا به‌ ذخایر ملی و تولیدات داخلی و صادرات کشور ایجاد شده است و دولت با قاطعیت این سیاست را ادامه خواهد داد.» آقای هاشمی نرخ اعلام شده برای ارز را در جهت حمایت از صادرات کالا و تولیدات کشور بسیار مناسب دانست و تأکید کرد: «این تصمیم باعث شده است، قیمت کالاهای ایرانی در خارج از کشور افزایش یابد و ارز حاصل از صادرات نیز به‌داخل کشور بازگردانده شود. به‌اتمام رسیدن هر یک از این طرح‌های بزرگ از جمله مترو، نیشکر خوزستان که در نوع خود تحولی در صنعت غذایی، دامداری، کشاورزی و تولیدکاغذ در کشور ایجاد خواهدکرد، کارخانه‌های‏سیمان که در آینده به بهره‌برداری خواهد‏رسید، احداث سدهایی که در بالابردن سطح تولید ملی کشور نقش اساسی برعهده خواهندداشت، کشور ایران متحول خواهد شد و ما باید به افق‏های روشن آینده و زمینه‌های جدید سازندگی و پیشرفت کشور بیندیشیم.» رجوع‌کنید   کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1396.