خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۷۳

شنبه 21 خرداد 1373 //1 محرم 1415 // 11 ژوئن 1994

 

از خانه به دانشگاه شهید بهشتی رفتم و در دومین کنگره سراسری جهاد سازندگی شرکت کردم. آقای [غلامرضا] فروزش، [وزیر جهادسازندگی] گزارش داد. برایشان صحبت تشویق‌آمیز کردم و خواستم که سازندگی را در برنامه دوم توسعه، جدی‌تر بگیرند.[1] آقای فروزش گفت، در کوبا وقتی که فیدل‌کاسترو، مطلع شد که پیام کتبی دارد، با چند وزیر به اقامتگاه آمدند و او سه ساعت صحبت کرد.

سپس به سالن شهید بهشتی نهاد، در جمع ائمه جماعات و وعاظ تهران رفتیم. آقای ادب گزارش داد. آقای صالحی خوانساری ذکر مصیبت نمود و من هم صحبت مفصلی برای توجیه آنها به مسائل حکومتی و جهانی کردم.[2] نامه‌های زیادی دادند.

آقای [محمد] غرضی، [وزیر پُست و تلگراف و تلفن]، برای توجیه نیاز به ماهواره مستقل آمد. آقای دکتر حبیبی برای امور جاری آمد. عصر وزیرامورخارجه بوسنی و هرزگوین آمد. گزارش مذاکرات و تصمیمات برای آشتی با کروات‌ها و صرب‌ها را داد. تلاش داشت که ما را توجیه کند؛ فکر می‌کرد ما مخالفیم. سئوالات زیادی در این باره کردم و تأیید نمودم. با کروات‌ها، فدراسیون با هشت کانتون تشکیل داده‌اند و سارایوو را بین‌المللی کرده‌اند.

شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. تصویب کردیم که ماهواره مستقل بسازیم. شب آقای [علی] فلاحیان، [وزیر اطلاعات] آمد. در مورد مبارزه با قاچاقچیان ارز صحبت شد.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «دستاوردهای جهادگران در روستاها از جمله برق رسانی، آبرسانی و از جمله اقدامات مهم جهادگران است که اینها بهترین خدمت به جامعه روستایی است. امروز فاصله زیاد با پنج سال پیش داریم، اما در زمینه دام نزدیک خودکفاشدن هستیم و در زمینه طیور، خودکفا هستیم و ان‌شاءاللّه از نظر تأمین غذای دام، در برنامه دوم به خودکفایی می‌رسیم. بهره‌برداری ما از دریا بسیار خوب بوده است، در گذشته در کشور، بندر صیادی وجود نداشت، اما امروز صیادان می‌توانند از بنادر صیادی ایجاد شده توسط جهادگران در کشور استفاده کنند. روز اول شروع برنامه اول، اولین مشکل ما انرژی بود. در همین تهران، روزانه 3 تا 4 ساعت برق نداشتیم، اما این مشکل در حال حاضر وجود ندارد، ضمن اینکه سالانه 10 تا 15 درصد (به‌رشد تولید برق افزوده می‌شود. حمل ونقل امروز دیگر در کشور ما مشکلی ندارد. امیدوارم پنج سال آینده برای سازندگی پنج سال مبارکی باشد. آن‌وقت ما می‌توانیم در مقابل امام راحل، رهبر معظم انقلاب، ارواح شهدا و ملت شریف ایران سربلند باشیم.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1373، دفتر نشر معارف انقلاب، 1395.

[2] - آقای هاشمی، زندگی، جهاد و شهادت امام حسین (ع) و اهل‌بیت و اصحابشان را سرمایه‌های عظیم و ماندنی برای رهروان راه حق دانست و ابعاد مختلف آثار حماسه عاشورا را در حفظ و احیای اسلام تشریح کرد. ایشان، با اشاره به رهنمودهای مهم رهبر معظم انقلاب در مورد برخورد منطقی با حماسه عاشورا و پرهیز از خرافه و انحراف در مراسم عزاداری امام حسین (ع) گفت: «نباید اجازه داد با انجام کارهایی که مشروعیت آن قابل اثبات نیست و یا اصلاً مشروعیت ندارد، ابعاد حادثه بزرگ کربلا که برای احیای دین به‌وقوع پیوست خدشه‌دار شود. هدایت منطقی و عواطف و احساسات ارزشمند مردم در مراسم سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) وظیفه مهم روحانیت، وعاظ و مردم آگاه و خردمند است. در هیچ عصری از تاریخ شیعه، به استثنای عصر حاضر، اهل ولایت‌فقیه محور حکومت قرار نگرفته و چنین موقعیت ممتاز و شایسته‌ای برای ترویج احکام اسلام بوجود نیامده است. با توجه به‌زمینه مستعد موجود، روحانیت باید با کسب اطلاعات جامع روز و با اجتهاد و تفحص در مسائل، سیاست‌های سازندگی نظام اسلامی در دوران سازندگی را با ارائه اطلاعات ملموس با افکار عمومی جامعه تبیین کند.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1373، دفتر نشر معارف انقلاب، 1395.