خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • شنبه ۶ اسفند ۱۳۷۳

 

شنبه 6 اسفند 1373 // 25 رمضان 1415 // 25 فوریه 1995

 

برای افتتاح چهار خط جدید تولید دوشکا و کلت و تفنگ شکاری، به کارخانه جنگ‌افزارسازی در خیابان پیروزی رفتیم. بعد از تشریفات نظامی، مهندس کیانی دربارة صنایع دفاعی و این کارخانه توضیح داد. از نمایشگاه محصولات کارخانه بازدید و خطوط تولید را افتتاح کردم. کارخانه قدیمی با بیش از چهل سال سابقه، قسمتی از ماشین‌آلات، اخیراً مدرن شده است. بیش از دو هزار کارگر و کارمند دارد. این کارخانه، چهارده سالن دارد که از سه سالن بزرگ بازدید کردیم.

در جمع کارکنان صحبت کردم.[1] مراسم اعطای اولین نشان دولتی را داشتیم که به
آقایان تیمسار رحیمی و سردار [منوچهر] منطقی، برای تقدیر از نوآوری‌هایشان در صنایع نظامی داده شد. یک تفنگ شکاری به من هدیه دادند. تولیدات کارخانه حدود سه میلیارد تومان در سال است که شصت درصد قطعات غیرنظامی است.

به دفترم رفتم و کارها را انجام دادم. ظهر جواب نامه محسن، [رییس دفتر بازرسی رییس‌جمهور] را نوشتم[2]. نامه‌اش انتقاداتی در خصوص عدم توجه کافی به نظرات بازرسی در باب مترو و بعضی موارد دیگر دارد. عصر مدیران وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه آمدند. راجع به اعتبارات بیمه درمانی عمومی مذاکره شد؛ معلوم شد به اندازه کافی نیست. قرار شد از اول سال 1374 اجرا شود.

افطار، جلسه سران قوا در دفتر آقای [محمد] یزدی، [رییس قوه قضاییه] داشتیم. دربارة سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی و سیاست تعدیل و برنامه اول و ضرورت اعتدال در سیاست خارجی، مذاکره و اظهار رضایت شد.

امروز عصر آقای [حیدر] علی‌اُف، رییس‌جمهور آذربایجان، تلفنی تماس گرفت. گفت علیرغم مخالفت کنسرسیوم، مصمم است که اصرار بر شرکت ایران در کنسرسیوم نفت آذربایجان نماید و در مراسم افتتاح راه‌آهن بندرعباس شرکت می‌کند. خواست کاردار فعلی را به سمت سفارت منصوب کنیم و کمیسیون مشترک فعال‌تر باشد.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «جمهوری اسلامی ایران، امروز با تلاش نیروهای متعهد و متخصص خود توانسته است از نظر قدرت دفاعی به‌درجه مطلوبی برسد. کشوری که در دنیا دشمنان زیادی دارد، باید از نظر قدرت نظامی و دفاعی خودکفا باشد تا هیچ قدرتی جرأت تجاوز به‌آن را نداشته باشد. ما هرگز قصد تجاوز به‌دیگران را نداریم و برای دفاع از کشور و مردم خود به‌این تجهیزات نیازمندیم. تقویت توان دفاعی کشور از طریق منابع داخلی علاوه بر صرفه‌جویی کلان ارزی، پشتوانه مطمئنی برای روند بازسازی اقتصادی کشور است. کارخانجات جنگ‌افزارسازی صنایع دفاع، با سابقه بسیار طولانی خود، خدمات بسیاری را به ویژه در دوران دفاع مقدس برای کشور انجام داده است. سرمایه اصلی این واحد تولیدی را نیروهای انسانی متعهد و متخصص آن تشکیل می‌دهد که انجام سفارش‌های صنعتی و غیرنظامی نیز یکی از ویژگی‌های برجسته آن است.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1373، دفتر نشر معارف انقلاب، 1395.

[2] - متن کامل نامه مهندس محسن هاشمی و پاسخ آیت‌الله هاشمی، در بخش ضمایم همین کتاب آمده است.