خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۷۳

چهارشنبه 26 بهمن 1373 // 15 رمضان 1415// 15 فوریه 1995

 

آقای [اکبر] ترکان، [وزیر راه و ترابری] آمد. گزارش دو خطه‌کردن راه‌آهن تهران- مشهد و احداث راه‌آهن بافق - بندرعباس را داد. قرار شد نزدیک عید برای افتتاح برویم. گفت شرکت‌های هوایی خصوصی ضرر می‌دهند. اجازه ترمیم کرایه‌ها و اجازه تعویض مدیر شرکت هواپیمایی هما را گرفت.

آقای فلاحیان، [وزیر اطلاعات] و همراهان آمدند. گزارشی از وضع قاچاق از قشم و نحوه کار صرافی‌ها در ترکیه و دوبی در ارتباط با فروش ارز را دادند؛ روی هم رفته مطلب مهمی نداشتند که برای مشکل فعلی حرکت صعودی قیمت سکه و ارز، راهگشا باشد؛ نظرات خامی ارائه دادند.

محسن، [رییس دفتر بازرسی ویژه رییس‌جمهور] آمد. گزارش انتقادی از وضع مترو و عدم سخت‌گیری من برای منضبط شدن آقای ابراهیمی، [مدیرعامل شرکت مترو] داد. عصر در جلسه هیأت دولت، با پیشنهاد تعویض مدیر شرکت هواپیمایی هما موافقت نشد و به جلسه بعد موکول شد. بحث ناتمامی دربارة وضع نابسامان ارز و سکه داشتیم.

آقای [علی‌محمد] بشارتی، [وزیر کشور]، گزارش تصمیم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز، برای راهپیمایی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی را داد. با رهبری تلفنی در میان گذاشتم؛ قرار شد ایشان مخالفت خودشان را پیغام دهند و جلویشان را بگیریم.

برای مراسم افطار به باشگاه نهاد [ریاست‌جمهوری] رفتیم و در راه آقای نوربخش را همراه خودم بردم. دربارة علاج بالا رفتن نرخ ارز مذاکره کردیم. قرار شد برای روز شنبه طرحی بیاورند؛ متأسفانه طرحی ندارند. نماز و افطار و صحبت کوتاه[1] و دادن عیدی به بچه‌ها و خانم‌ها انجام شد و به خانه مراجعت کردم.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی که در جمع کارگزاران نظام عنوان شده، آمده است: «من به خاطر همکارانی که دارم، واقعاً از خداوند سپاسگزارم که گروهی انسان‌های خوب، شایسته، دلسوز، متدین و فداکار، به نام دولت زحمت می‌کشند. من خودم به‌کارهایی که وزراء و همکارانشان می‌کنند، واقفم و تردید ندارم که تمام همت خود را مخلصانه و در راه خدا مصرف می‌کنند. برای اینکه امور کشور اسلامی را به‌خوبی اداره کنند و همه اینها افرادی قانع و زحمتکش و بدون طمع هستند. مطمئنم که در دیگر کشورهای دنیا چنین گروه همکاری با این ویژگی‌هایی که شما دارید، وجود ندارد؛ البته غیر از این نیز توقع نمی‌رود چون ما محصول انقلابی هستیم که مجموعه مردم ما دو سه روز پیش (22 بهمن) نشان دادند که چگونه مردمی هستند. با این مردم خوب با امام عزیزی که داشتیم با رهبر دلسوزی که داریم، با ایثارگری‌هایی که شهدای ما کردند و ایثارگرانی که واقعاً سنگ تمام گذاشتند، توقع از ما همین است که ما نمونه‌ای از آنها باشیم و زندگی و کار و تلاش‌مان را متناسب با آنها تنظیم بکنیم که بحمداللّه هست. منتهی این حدی ندارد. هر قدر انسان بهتر باشد، بیشتر برنده است. قبل از انقلاب اسلامی، ما آرزو می‌کردیم که فرصتی داشته باشیم تا برای اسلام و مردم کار کنیم. حالا این همه امکانات کشور برای خدمت، تبلیغ و ارشاد در دست ماست که خوب کار کنیم و نمونه‌های خوبی باشیم. این اتمام حجت بر ما شده است. امیدواریم که این موقعیت را هیچ‌وقت فراموش نکنیم. رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1373، دفتر نشر معارف انقلاب، 1395.