خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۷۳

یکشنبه 16 بهمن 1373 // 5 رمضان 1415 //5 فوریه 1995

 

آقای [مصطفی] هاشمی‌طبا، رییس سازمان تربیت بدنی آمد. گزارشی از وضع ورزش و برنامه ساخت ورزشگاه‌ها داد و کمک گرفت. ستاد تنظیم بازار جلسه داشت. گزارش وضع مبارزه با گران‌فروشی و کالاهای مشمول طرح و تصمیمات جدید برای وفور کالاها و اصلاح سیستم توزیع روغن نباتی و تذکر به تعزیرات برای محدود کردن کارش به کالاهای مشمول طرح مورد بحث بود.

عصر هیأت دولت جلسه داشت. دربارة نام نویسی برای عُمره در سال‌های آتی به منظور جمع‌آوری نقدینگی و بررسی قانون ممنوعیت بیش از یک شغل دولتی بحث داشتیم.

افطار میهمان رهبری بودم. دربارة سفر به سازمان ملل بحث شد. ایشان تأکید بر انجام سفر به شرط مراعات جهات امنیتی و حفاظت داشتند. دربارة شنود و استراق‌سمع اطلاعاتی‌ها بحث شد که ایشان نظر دادند که در حد ضرورت و در محدوده قانون، با اجازه موردی قاضی باید باشد و مخالف زیاده‌روی در آن هستند. مقداری از وضع زندگی والدین ایشان و نحوه مرگ پدرشان در بیمارستان، بدون حضور هیچ یک از فرزندان و اعضای خانواده و مشکلات زندگی پدرشان و فروش کتاب در موقع نیاز را تعریف کردند.[1]

دربارة کثرت نقدینگی و ضرورت مهار آن و ضرورت تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری و ایجاد امنیت اقتصادی صحبت شد. خواستم که ایشان هم به گونه‌ای صحبت کنند که به این نتایج برسیم. بر ضرورت مهار رسانه‌ها تأکید شد که با بزرگ‌نمایی مشکلات، به ناامنی دامن می‌زنند. در مورد تکمیل نیروگاه هسته‌ای بوشهر توسط روسیه بحث و تصمیم‌گیری کردیم. از دیشب تاکنون مقداری باران داشته‌ایم.

 

[1] - حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای، (۱۲۷۴- ۱۳۶۵)، پدر آیت‌الله خامنه‌ای، از علما و مجتهدان عصر خود بود. او فرزند آیت‌الله سیدحسین خامنه‌ای، مدرس مدرسه طالبیه تبریز و امام جماعت مسجد جامع تبریز و از حامیان مشروطه در این شهر بود. وی پس از اتمام دوره سطح در تبریز، به مشهد مهاجرت کرد و در فقه و اصول از محضر بزرگانی چون حاج‌آقا حسین قمی، میرزا محمد آقازاده خراسانی، میرزا مهدی اصفهانی و حاج فاضل خراسانی و در فلسفه از محضر آقابزرگ حکیم شهیدی و شیخ اسدالله یزدی بهره‌مند گردید. سپس به نجف رفت و از حوزه درس میرزا محمدحسین نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و آقاضیاءالدین عراقی کسب فیض کرد و از سه نفر مذکور اجازه اجتهاد گرفت. او در پی تصمیم بازگشت به ایران، راهی مشهد شد و برای همیشه در آن شهر اقامت گزید و ضمن تدریس، امامت مسجد آذربایجانی‌ها را عهده‌دار گردید. او همچنین از امامان جماعت مسجد جامع گوهرشاد نیز بود. وی علاقه زیادی به مطالعه داشت. همچنین فردی پرهیزگار و بی‌توجه به امور دنیوی بود و زندگی زاهدانه‌ای داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با آنکه فرزندانش به مقامات عالی سیاسی و اجرایی رسیدند، همچنان به زندگی زاهدانه خود ادامه داد. امام خمینی در پیام تسلیتی به آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت فوت پدرش، آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای را عالمی باتقوا و متعهد برشمرد.