خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • چهارشنبه ۲ آذر ۱۳۷۳

چهارشنبه 2 آذر 1373 19 جمادی‌الثانی 1415// 23 نوامبر 1994

 

دیشب باران زیادی بارید. بارها با صدای باران که روی برگ‌های خزان‌زده پاییزی در بالکن جمع شده، بیدار شدم. آقای میرزاده، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] آمد. در مورد بقیه مهاجران جنگ تحمیلی که تا دو سال آینده، همه را برگردانند و کار بنیاد [امورمهاجرین جنگ تحمیلی] را جمع کنند و همچنین گرفتن اعتبار بیشتر بازسازی که ظرف سه سال آینده تکمیل شود، صحبت شد. دربارة مبارزه با گران‌فروشی و تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای مذاکره شد.

آقای [سیدجواد] شهرستانی، داماد آیت‌الله [سیدعلی] سیستانی آمد. دو کتاب از تألیفات ایشان «قاعده لا ضرر ولا ضرار»[1] و کتابی در اصول آورد و وضع ایشان را توضیح داد. در نجف محدودیت دارند و مانع نماز جماعت‌شان شده‌اند. درآمدهایشان بیشتر از کشورهای خلیج‌فارس است و عمده خرج‌شان شهریه طلاب ایرانی است؛ حدود یکصد و سی میلیون تومان در ماه. همچنین مبلغ دویست هزار دلار هم خرج شهریه در پاکستان و هند و سوریه و لبنان دارند و ارتباطات معمولی از طریق تلفن و کارهای مهم‌تر توسط پیک است. برای آوردن سریع‌تر ارز از خارج استمداد کرد و از اظهارات آقای جنتی در نماز جمعه تهران علیه آقای سیستانی گله داشت که گفته در مدت اقامت امام در نجف، به دیدن امام نرفته است. این مطلب را تکذیب می‌کرد و می‌گفت ایشان علاقه‌مند به انقلاب اسلامی است. توضیحی دربارة مؤسسه «آل‌البیت لاحیاء التراث» داد که از خودش است. تعدادی مُهر کربلا آورد.

آقای [غلامعباس] زایری، استاندار هرمزگان آمد. گزارش وضع استان را داد و برای استان و ساخت سیلو کمک خواست و از باران خوب امسال، اظهار خوشحالی کرد. آقای [حسین] محلوجی و [علی] شکرریز آمدند. گزارش صنایع فولاد را دادند و برای توسعه استمداد کردند و پیشنهاد ساخت نیروگاه زغال سنگ در کنار معدن طبس را دادند.

عصر [آقای آبیش ککلبایوف]، رییس شورای عالی قزاقستان آمد. در مورد توسعه همکاری صحبت شد. شب به جلسه هیأت دولت نرفتم. تا ساعت هشت و نیم کارها را انجام دادم. آقای [محمدی] ری‌شهری، [نماینده ولی‌فقیه و سرپرست حجاج
 ایرانی]، تلفنی خبر داد که در مذاکرات ریاض برای حج، سعودی‌ها اصرار دارند که برای عدم انجام برائت و عدم نشر روزنامه زا
ئر[2] تعهد بدهیم و کسب تکلیف کرد؛ گفتم تعهد ندهند و به عنوان مشورت برگردند.

 

[1] - کتاب قاعدة لا ضرر و لا ضرار، تقریر درس فقه آیت‌الله سیستانی است که توسط آقای سید محمدرضا سیستانی نوشته و در سال ۱۴۱۴ قمری چاپ شده است.

[2] - زائر، عنوان نشریه‌ای است که در موسم حج، توسط بعثه مقام‌معظم رهبری در عربستان سعودی منتشر می‌شود. در این نشریه اخبار حج و موارد آموزشی و تبلیغی برای حجاج درج می‌گردد.