خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۷۳

 

سه‌شنبه 17 آبان 1373 4 جمادی‌الثانی 1415// 8 نوامبر 1994

 

تلفنی با رهبری برای کسب اجازه در جابجا کردن ارقام بودجه در سقف مصوبه مجلس صحبت کردم. دیشب و امروز هم باران داشتیم. آقای میرزاده، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] آمد. از کج‌فهمی آقای [عباس] سلیمی، رییس کیهان هوایی گله داشت.

آقای [محمد] اشرفی اصفهانی آمد. برای مجتمع فرهنگی کرمانشاه که به کمک من، فاز اول آن تکمیل شده است، کمک خواست. آقای [اسماعیل] فردوسی‌پور، [رییس دیوان عدالت اداری] آمد. برای دیوان عدالت اداری و برای مجتمع فرهنگی فردوس کمک خواست و دربارة حکم نادرست دیوان علیه رییس سازمان نظام پزشکی، آقای دکتر [ایرج] فاضل و لغو حکم توسط دیوان عمومی توضیح داد.

اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی آمدند. واحدهای جدید را تصویب کردیم و دربارة اضافه شدن حق تدریس تصمیم گرفتیم و مشکلاتشان را مطرح کردند. ظهر از استخر استفاده کردم.

عصر آقای [شیخ] مرادُف، معاون آقای نیازُف آمد. مذاکرات معمولی بود. قرارداد روسیه و آمریکا را آورده بود؛ آقای نیازُف وعده داده بود که برای ما تهیه کنند. تأکید بر توسعه روابط داشت. شب استانداران و معاونان وزارت کشور آمدند. بعد از اقامه نماز جماعت، چهار نفر از استانداران صحبت کردند و گزارش مذاکرات در چهار کمیسیون را دادند و پیشنهادهایی نسبتاً سنجیده مطرح کردند. بعد از صحبت کوتاهی توسط وزیر کشور، من مفصل در مورد سیاست‌ها و برنامه دوم و کنترل قیمت‌ها صحبت کردم.[1] سپس شام را با هم خوردیم. اکثریت استانداران مراجعاتی داشتند.

 

[1] - آقای هاشمی، با ابراز رضایت و قدردانی از عملکرد استانداران در پیاده کردن برنامه‌های دولت و وجود وحدت و تفاهم کامل بین مسئولان اجرایی در سطح کشور اظهار داشت: «با توجه به ایجاد زمینه‌های مساعد و ابزار کامل پیشبرد کشور در برنامه اول، چشم‌انداز پیشرفت و توسعه ایران در برنامه دوم دولت، بسیار روشن و امیدوار کننده است. با توجه به توسعه توان تولیدی و سازندگی کشور و قدرت منابع ارزی در برنامه دوم، آهنگ رشد و توسعه در کشور همچنان ادامه خواهد یافت. با ایجاد عدالت در توزیع و حمایت کامل از تولیدکنندگان در اجرای طرح اخیر مبارزه با گرانفروشی، قیمت‌های مناسب و عادلانه برای محصولات تولیدی، مهم‌ترین پشتوانه و اطمینان برای تولید کنندگان کشور خواهد بود. شما استانداران، به عنوان نمایندگان دولت در سراسر کشور، با تدبیر باید همچنان نسبت به حمایت از سرمایه‌ها در تولید و جذب نقدینگی تلاش کنید. با توجه به تولید کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانه‌ها و همچنین برنامه اشباع بازار از این کالاها، با عرضه به‌موقع و فراوان این کالاها و تدابیری که دولت اندیشیده است، شیطنت‌های احتمالی محتکران و اخلالگران در اقتصاد کشور خنثی می‌شود. سیاست کنونی کشور در (تنظیم بازار عرضه و تقاضا، مکمل سیاست‌های گذشته دولت در سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی به‌منظور حمایت از تولید و تولید کنندگان داخلی است و اوضاع اقتصادی کشور و پشتوانه ارزی موجود در جامعه، بسیار اطمینان بخش و در حد تعادل است.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1373، دفتر نشر معارف انقلاب، 1395.