خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • یکشنبه ۱ آبان ۱۳۷۳

یکشنبه 1 آبان 1373 17 جمادی‌الاول 1415//23 اکتبر 1994

 

دیشب باران خوبی باریده است. در روزهای اخیر، سیل‌های مخرب در شمال و جاهای دیگر داشته‌ایم. آقای [محمدعلی] صدوقی آمد. اوضاع یزد را رضایت‌بخش توصیف کرد. از طرح آب یزد تشکر کرد. از رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد شکایت داشت.

[آقای غلامرضا آقازاده]، وزیر نفت آمد. گزارش سفر به ترکمنستان و امضای دو قرارداد برای شرکت در توسعه مخازن نفت و شرکت در فروش مازوت‌های پالایشگاه آنها را داد. از حُسن نیت و علاقه آقای نیازُف، [رییس‌جمهور ترکمنستان] به من تعریف کرد و گفت در طرح لوله گاز جدی بودند. خبر از راه افتادن پالایشگاه اراک داد.

ستاد تنظیم بازار، برای تصویب آیین‌نامه‌های تعزیرات و تعیین اقلام مرحله اول کنترل قیمت‌ها جلسه داشت. عصر در جلسه هیأت دولت شرکت کردم. شب میهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. دربارة حال آیت‌الله [محمدعلی] اراکی که در بیمارستان قلب بستری است و احتمال فوت‌شان زیاد است، صحبت کردیم؛ مسأله مرجعیت بعد از ایشان و لزوم تقویت قم در مقابل نجف و راه‌های وصول به این هدف. دربارة موقعیت مبارزه با گرانفروشی و موذی‌گری بعضی‌ها با طرح مسائل انحرافی، برای کمرنگ کردن توفیقات که قرار شد ایشان هم تذکر بدهند. از نتایج سفر من اظهار رضایت شد و راجع به جزایر و سفر احتمالی‌ام به مراکش و سفر به ترکمنستان بحث کردیم.

در راه خانه، برای عیادت آیت‌الله اراکی به بیمارستان قلب رفتم. فرزندانش بودند. در حال اغما هستند و تشخیص نمی‌دهند. با سرم غذا می‌دهند. برای توجه بیشتر به ایشان تأکید کردم. آیت‌الله خامنه‌ای، قبل از من عیادت کرده‌اند.