خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • سه شنبه ۱۹ مهر ۱۳۷۳

سهشنبه 19 مهر 1373 5 جمادیالاول 1415// 11 اکتبر 1994

 

مسأله عراق و کویت در منطقه همچنان داغ است؛ گرچه عراق اظهارآمادگی برای عقب‌نشینی کرده، ولی آمریکا در موضع خود باقی است و مرتباً نیرو اعزام میکنند.

آقای [سیدمهدی] یثربی، امام‌جمعه کاشان آمد؛ به عنوان بازدید سفر من به کاشان. مقداری از سفرش به آلمان و ملاقات با سران جمعیتهای اسلامی آنجا گفت و برای نیازهای عمرانی مدارس و مساجد کاشان استمداد کرد و از خطبه جمعه گذشته من قدردانی کرد.

آقای مسیح مهاجری، [مشاور اجتماعی رییس‌جمهور و مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی] آمد، در مورد ضرورت کارهای فرهنگی عمیق در مقابل حرکت وسیع لیبرالیسم تذکر داد و خواست که اجازه سفر تحقیقی به آسیای میانه و شمال آفریقا بدهیم و برای روزنامه باز هم استمداد نمود؛ دیگر صحبتی از کنار رفتن از روزنامه نداشت. آقای [محمد] فروزنده، [وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح] آمد و برای فروش سلاح به کنیا و سودان اجازه گرفت.

عصر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اصلاح قانون تعزیرات حکومتی جلسه داشت. اختیارات وسیع قضایی و تشکیلاتی برای مبارزه با گرانی گرفتیم؛ آنچه که بنا بود قوه قضاییه در این خصوص رسیدگی کند و نیز اجازه اصلاح تشکیلات مصوب سال 1367 مجمع برای تعزیرات، به دولت واگذار شد. ابتدا بعضیها نوعی مخالفت داشتند وقتی استغاثه[1] من با توجه به مشکل گرانی را دیدند، به سرعت موافقت کردند. تا ساعت نُه شب، کارها را انجام دادم و به خانه آمدم.

 

[1] - استغاثه، به معنای طلب کمک در حالت سختی و شدت است.