خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1373 / کتاب «صبر و پیروزی»

  • دوشنبه ۱ فروردین ۱۳۷۳

دوشنبه 1 فروردین 1373    8 شوال 1414 // 21 مارس 1994

 

دیشب بعد از لحظه تحویل سال، به هر یک از بچه‌ها هزار تومان عیدی دادم؛ رفتند. اول وقت، چمدان را بستم. با عفت و یاسر به فرودگاه [مهرآباد] رفتیم. سایر بچه‌ها هم به موقع رسیدند. ساعت هشت و نیم صبح - به وقت جدید-[1] برای گذراندن تعطیلات و استراحت، به سوی کیش پرواز کردیم.

آقایان [محمدرضا] یزدان پناه، [مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش]، [مرتضی] الویری، [رییس شورای عالی مناطق آزاد]، [حسین] محلوجی، [وزیر معادن و فلزات] و... در فرودگاه کیش به استقبال آمده بودند. آقای یزدان پناه، در راه تا پاویون، گزارش وضع کیش را داد. هوا خوب است. باران کم آمده و مثل گذشته سرسبز نیست. مسافر زیاد است. تور گردشگری از ترکمنستان دارند؛ مکان مخصوصی برای شنای آنان در نظر گرفته‌اند که بیشتر خارجی‌ها استقبال کرده‌اند.

ساختمان جدید پاویون را تحویل داده‌اند. مثل گذشته جایمان تنگ نیست. بخشی از خانواده مرحوم [حاج قاسم] اخوی، به اضافه همشیره فاطمه و نصرت هم همراهمان هستند. صبح و عصر بیشتر در کنار ساحل بودیم. از دریا برای جت اسکی و شنا استفاده کردیم.

سرشب آقای محلوجی آمد. توضیحاتی دربارة اسکله جدید داد که قرار است، پس‌فردا افتتاح شود. در مورد سیاست استفاده از سرمایه‌های خارجی برای رونق اقتصاد کشور، پیشنهادها و سئوالاتی داشت و از فضای آلوده و تنگ کشور برای اینگونه امور انتقاد می‌کرد.

به هر یک از همراهان، هزار تومان عیدی دادم. شام را دسته جمعی صرف کردیم. عفت و میهمانانش از خانواده مرحوم [شهاب‌الدین] اشراقی[2]، در رستوران میرمُهنّا میهمان بودند.

 

 

[1] - در سال ۱۳۷۰، هیأت وزیران مصوبه‌ای را به تصویب رساند که طی آن ساعت رسمی کشور، همه ساله در اول فروردین ماه، یک ساعت جلو کشیده شود و در سی و یکم شهریورماه، به حالت اول بازگردد. مطالعات در آن دوره، نشان داد که حدود ۱۰۰ مگاوات کاهش مصرف برق در زمان اوج مصرف، حاصل شده است.

[2] - آیت‌الله شهاب‌الدین اشراقی (۱۳۰۲ - ۱۳۶۰)، همسر بانو صدیقه مصطفوی و داماد حضرت امام خمینی (ره) بود. در سال‌های تبعید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در نجف، وی در کنار ایشان حضور داشت. پس از پیروزی انقلاب، در مدت اقامت در قم، مسئولیت دفتر امام و رسیدگی به امور مراجعین را عهده‌دار بود. آقای اشراقی، در اول مرداد ۱۳۶۰ دچار سکته شد و یک هفته بعد، در سن ۵۸ سالگی درگذشت. از وی چهار دختر و سه پسر به نام‌های نفیسه، زهرا، نعیمه، عاطفه، علی، محمدتقی و مرتضی به‌جامانده‌است. زهرا سیدروحانی، نوه آقای اشراقی، همسر عماد هاشمی، عروس خانواده هاشمی می‌باشد.