خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۳۷۲

پنج‌شنبه 3 تیر 1372   |3 محرم 1414 24 ژوئن 1993

 

[آقای دیتر کاستروپ]، فرستاده ویژه صدراعظم آلمان آمد و نامه مفصل ایشان را آورد؛ دوستانه است. اشاراتی به لزوم برطرف کردن موانع توسعه روابط، از قبیل تروریسم و حقوق بشر داشت. پیغام صریحی به آقای کهل دادم و گفتم باید مناسبات دولتی از طرف آلمان بهتر مراعات شود؛ توازن در مبادلات تجاری، مهلت مناسب برای پرداخت بدهی‌ها و خودداری از بهانه‌جویی‌های‌شان از قبیل حقوق بشر و... و انتقاد از ناتمام ماندن کارهایی مثل نیروگاه بوشهر، پتروشیمی، کشاورزی و زیردریایی‌ها.

آقای احمد جلالی[1] آمد. مذاکراتی دربارة دکتر [علی] جوان[2] داشتیم که بناست به‌ملاقاتم بیاید. گفت به‌صورت یک سوداگر برخورد می‌کنند و نه یک محقق عاشق خدمت به ایران.

مجمع تشخیص مصلحت جلسه داشت. مسأله عفو قاتلان محکومِ قبل از قانون قصاص از دستور خارج شد و مسأله رسیدگی به دعاوی اقلیت‌های دینی در مجامع قضایی به پایان رسید و پذیرفته شد که در احوال شخصیه، به مقتضای احکام دین خودشان و براساس مصوبه اصل وحدت رویه عمل شود.

ساعت سه‌ونیم بعد از ظهر با اتوبوس به سوی مازندران حرکت کردیم. خانواده و جمعی از بستگان هم بودند. از جاده هراز رفتیم و حدود ساعت نُه شب رسیدیم. عمران و آبادی و سرسبزی شمال، به راستی جالب است. در استراحتگاه نزاجا [=نیروی زمینی ارتش] در خزرآباد ساری اقامت کردیم. میهمان‌سرای تمیز و با صفا، لب‌دریا دارند. معمولاً خانواده‌های نیروی زمینی ارتش برای استراحت و استفاده از دریا به آنجا می‌روند. قبل از انقلاب ساخته شده است. بلافاصله به دریا رفتیم و زیر نور کمرنگ مهتاب، مقداری شنا کردم؛ باحال و آرامش‌بخش بود. شام را دیروقت خوردیم و کمی پیاده‌روی و سپس خواب.

 

[1] - دکتر احمد جلالی، در سال 1357 به عنوان جوان‏ترین عضو شورای انقلاب از طرف شهید مطهری به این شورا وارد شد. در ماه‏های اول پیروزی انقلاب، او با برنامه تلویزیونی «با قرآن در صحنه» که با حضور آیت‏الله طالقانی برگزار می‌شد، در محافل دانشجویی آن دوره مطرح شد. دکتر جلالی در پست‏های معاون وزیر امورخارجه، سفیر ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل (ژنو)، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو خدمت کرده است.

[2] - پروفسورعلی جوان، فیزیکدان و مخترع ایرانی ساکن آمریکا است. آقای جوان در سال ۱۹۶۰ میلادی، نخستین لیزر گازی جهان را که ترکیبی از دو گاز هلیوم و نئون بود، اختراع کرد. این لیزر از نوع لیزرهای بی‌خطر به حساب می‌آید. رنگ آن سرخ است و در آزمایشگاه‌ دانشگاه‌ها برای بررسی پدیده‌هایی مانند تداخل امواج و آزمایش دو شکاف یانگ کاربرد دارد.