خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

  • جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۷۲

جمعه 21 خرداد 1372   | 20 ذیحجه 1413 11 ژوئن 1993

 

امروز انتخابات ریاست جمهوری داشتیم. برای دادن رأی به حسینیه جماران رفتیم. خبرنگاران زیادی جمع بودند. به چند سئوال جواب دادم.[1] از منزل در دست تعمیرمان بازدید کردم. می‌گویند یک ماه دیگر تحویل می‌دهند. در مسیر برگشت، از منزلی که در سعدآباد برای میهمانان در دست بازسازی است، دیدن کردم. سپس با دکتر ولایتی از موزه تابلوهای نقاشی جنب سعدآباد در ساختمان وزارت دربار سابق بازدید کردیم؛ می‌گویند دو هزار تابلو دارند.

ظهر بستگان مهمان‌مان بودند. عفت ولیمه حج مهدی و فرشته را می‌داد. مقداری از وقت را به تماشای برنامه‌های تلویزیون برای گزارش انتخابات گذراندم. مرتباً با ستاد انتخابات وزارت کشور و هیأت اجرایی تماس داشتم. برخلاف همه انتخابات‌های گذشته، این بار برای گرم‌تر شدن انتخابات، به دست خودمان رقیب درست کرده بودیم. به نظر می‌رسد مقدار زیادی از آرای من از دست می‌رود؛ گرچه محتمل است برای جو رقابت، رأی دهنده بیشتری داشته باشیم که همین جزو اهداف‌مان بود.

محسن پس از بازدید چند حوزه نظر داد که تقریباً 15 تا 20 درصد از آرا را رقبا و باطله‌ها دارند. چند بار وقت انتخابات تمدید شد، برای اینکه مراجعه داشتند. آقای [عبدالله] نوری، آخر شب اولین گزارش قرائت آراء را داد. به نظر می‌رسد حدود سی و پنج درصد آراء از من نیست و رقبا بیش از حد انتظارمان رأی آورده‌اند. در مناطق کردنشین به آقای [احمد] توکلی رأی داده شده و لابد به خاطر مخالف‌خوانی‌های جدی است.[2]

از خاطرات جالب امروز، اظهارات علی فرزند فاطی است که چون او را از رفتن به لب بام نهی کردم، رنجید و به مادرش گفته می‌خواهد به دکتر جاسبی رأی دهد، چون باباجون با او دعوا کرده! از بچه سه ساله اظهارات جالبی است.

 

 

[1] - آقای هاشمی در مورد اهمیت انتخابات گفت: «بهترین نوع حضور مردم، شرکت در انتخابات است. مردم انقلابی ایران تاکنون در همه انتخابات حضور فعال داشته‌اند. مردم ما در انتخابات، خودشان تصمیم می‌گیرند و تحت تأثیر القائات قرار ندارند.» رجوعکنید ← کتاب«هاشمی رفسنجانی، مصاحبههای سال 1372، دفتر نشر معارف انقلاب، 1394.

[2] - در این انتخابات 33 میلیون 156 هزار و 55 نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات بودند که از این تعداد 16 میلیون و 796 هزار و 787 نفر (50.66 درصد) شرکت کردند. شورای نگهبان از میان 128 نفری که ثبت نام کرده بودند، چهار نفر را تأیید کرد که آرای آنها به ترتیب الفبا، عبارت بود از: آقایان احمد توکلی (سردبیر اقتصادی روزنامه رسالت) 4 میلیون و 26 هزار و 879 رأی (23.97 درصد)، عبدالله جاسبی (رییس دانشگاه آزاد اسلامی) با یک میلیون و 498 هزار و 084 رأی (8.92 درصد)، رجبعلی طاهری (مجری طرح سازمان صنایع دفاع) با 387 هزار و 655 رأی (2.31 درصد) و آیت‌الله هاشمی با 10 میلیون 566 هزار و 499 رأی (63 درصد).