خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1372؛ کتاب صلابت سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1372؛ کتاب صلابت سازندگی

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۲

شنبه 25 اردیبهشت 1372   |22 ذیقعده 1413 15 می 1993

سرماخوردگی داشتم. تنها، صبحانه‌ای مختصر خوردم و به منزل در دست‌تعمیرمان رفتم.
اصلاحات اصلی تمام شده و نازک‌کاری‌ها مانده است. تقریباً عمده خواسته‌ها را تأمین کرده‌اند.

دکتر ملک‌زاده، [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] هم آمده بود. با هم به بیمارستان سرخه‌حصار، برای افتتاح بخش فوق‌تخصصی قلب و شرکت در مراسم بسیج آموزش بهداشتی رفتیم؛ جای باصفایی است و خوب بازسازی شده است. از بخش‌های مختلف بیمارستان بازدید کردم. به علامت اهمیت بهداشت و پیشگیری، قطره واکسن فلج اطفال را در دهان کودکی ریختم. مصاحبه‌ای کردم و بعد از استماع توضیحات و سخنرانی[1] در جمع حضار، به دفتر برگشتم.

دکتر هاشمی گلپایگانی برای دستور کار شورای عالی [انقلاب فرهنگی] آمد. از نوشته‌های نادرست و افراطی حزب الله قم شکایت داشت؛ قول رسیدگی دادم. محمدتقی، کارگرمان در نوق آمد. از حالات والده و بستگان و کارها جویا شدم. گفت به رضاآباد در جلگه کشکوییه رفته و دیده که مزرعه بد اداره می‌شده و بسیاری از درختان خشک شده و باید هزینه زیادی کرد که به وضع طبیعی برگردد؛ گفتم جدی بگیرد. هدیه‌ای برای سفرش به سوریه دادم.

دکتر معین، [وزیر فرهنگ و آموزش عالی] و مسئولان کنگره بین‌المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته آمدند. گزارش کار و مقالات رسیده و برنامه‌های خود را دادند. تشویقشان کردم.

عصر دکتر [علی] لاریجانی آمد. برای تشکیل ستاد تبلیغات انتخابات اصرار داشت؛ گفتم خودشان باشند و افراط در تبلیغ نکنند و کارها هزینه‌بر نباشد. دکتر ولایتی، [وزیر امور خارجه] آمد. گزارش سفر به کشورهای مالزی، برونئی و اندونزی را داد. در مورد سفر به اسپانیا، گرجستان و کشورهای جنوب خلیج فارس مذاکره شد. کمیسیون تبصره 29 در مورد سیاست‌های ارزی و واردات و مشکلات ناشی از بخشنامة محدود کردن واردات بدون انتقال ارز، بررسی و رفع شد.

آقای [هلموت] کهل، صدر اعظم آلمان با توافق قبلی تلفن کرد. مذاکرات تشریفاتی و دوستانه بود. گفت مطالب جدی در نامه‌ای با پیک مخصوص می‌فرستند. خواست که او را به حضور بپذیرم.

شب را در دفترم ماندم و با کسالت خوابیدم. پیش از ظهر مدیران بانک‌ها هم آمدند. دکتر عادلی، [رئیس ‌کل بانک مرکزی]، گزارش عملکرد نظام بانکی کشور را داد و من هم تشویق‌شان کردم.[2]

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «دولت مسأله بیمه‌های اجتماعی و درمانی را به طور جدی دنبال می‌کند و بهای لازم را به‌آن می‌دهد. بخشی از مشکلات و نگرانی‌های مردم نسبت به مواقع بیکاری، آسیب دیدگی و بازنشستگی است و در صورتی که این نگرانی‌ها رفع شوند شرایط زندگی مردم نیز تغییر خواهد کرد و بسیاری از نگرانی‌های مردم رفع می‌شود. دولت برای برنامه دوم پنج ساله، توجه زیادی به‌امر بهداشت بویژه در مناطق دورافتاده کشور خواهد داشت. به‌همین منظور در سال جاری تعداد 1000 خانه بهداشت در مناطق مختلف کشور ایجاد خواهد شد. حضور نزدیک به 100 هزار دانشجوی مشغول تحصیل در رشته‌های پزشکی پشتوانه خوبی است و وجود پزشکان ایرانی خارج از کشور نیز در کنار کادر پزشکی کشور مایه دلگرمی است. اصل پیشگیری در بهداشت، امری ضروری است. رسانه‌ها و مبلغین در ترویج این اصل تلاش کنند و مردم مناطق مختلف کشور را آگاه سازند.» رجوع‌کنید کتاب«هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1372، دفتر نشر معارف انقلاب،1394.

[2] - در این دیدار که رییس کل بانک مرکزی، مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره، انجمن‌های اسلامی و جمعی از کارکنان سیستم بانکی کشور حضور داشتند، آقای هاشمی گفت: «بانک‌ها با استفاده از سپرده‌گذاری‌ها، مشارکت بسیار خوبی در سرمایه‌گذاری در صنایع مهم کشور و کارهای اساسی داشته‌اند. این روند نشان دهنده میزان اعتماد مردم به سیستم بانکی و مؤید روند مثبت سیاست اقتصادی دولت است. نگرانی‌هایی در زمینه تک نرخی شدن ارز در کشور وجود داشت که بحمداللّه دولت طی چهار سال گذشته با پشت سر گذاشتن دوره‌ای سخت، این سیستم را توانست جایگزین کند و طی برنامه دوم این روند را به‌طور طبیعی پشت سر خواهد گذاشت و مشکلات به تدریج حل خواهد شد. امروز تقویت نرخ ریال در برابر ارزهای خارجی یک ضرورت است. امسال به‌دلیل ایجاد تعادل بین نرخ ارز و ریال، سالی مهم است که در این راستا دولت نیاز به همکاری صمیمانه سیستم بانکی کشور دارد. ذخیره ارزی قابل توجهی در دست دولت است و دولت با برنامه‌ریزی مستحکم وارد میدان شده است و آن دسته از افرادی که اقدام به‌ذخیره سازی ارزهای خارجی کرده‌اند، به دنبال جریان نزول قیمت ارز طی هفته‌های آینده به اشتباه خود پی برده و آن را به ریال تبدیل خواهند کرد.» رجوع‌کنید کتاب«هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1372، دفتر نشر معارف انقلاب،1394.