خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

  • سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۷۲

سه‌شنبه 26 بهمن 1372  | 4 رمضان 1414 15 فوریه 1994

 

آقای [اکبر] ترکان، [وزیر راه و ترابری] آمد. برای افتتاح پل مهم کلاک به کرج رفتیم. در بین راه توضیحات زیادی از طرح‌های وزارت راه و ترابری گرفتم. پل در مدخل شرقی کرج است. با هزینه ساخت و خرید اراضی حریم، حدود هفتصد میلیون تومان شده است. قطع نوار و استماع گزارش و صحبت برای حاضران انجام شد. سپس از پل مهم دیگر بر روی رودخانه کرج در مسیر چالوس بازدید کردیم. دربارة طرح قطارهای سنگین راه‌آهن بندرعباس و آزادراه شمال توضیحاتی دادند. به دفترم رفتم.

آقاجلال آمد. بقیه پول را برای خرید ماشین گرفت. ماشین آهوی قدیمی‌ام را فروخته و برای کارهای خانه، پیکان نو خریده است. آقای میرزاده، [معاون اجرایی رئیس ‌جمهور] برای امور بازسازی و کمک‌هایم به طرح‌های عمرانی متفرقه و مسائل رفاهی آمد. دکتر حبیبی، [معاون اول رییس‏جمهور]، برای کارهای جاری آمد.

[آقای عبدالرحمن ندیمی]، استاندر بوشهر آمد و گزارش پیشرفت طرح‌های عمرانی را داد؛ به‌خصوص آنها که با کمک‌های ریاست ‌جمهوری، از سفر سال گذشته انجام می‌شود. همچنین از مراسم شکرگزاری برای رفع خطر از من گفت. از برخوردهای سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص سفر وزیر امورخارجه قطر به بوشهر گله کرد و از شجاعت من هنگام تیراندازی [در مرقد امام] تجلیل نمود.

 

عصر شورای عالی اداری جلسه داشت. آقای [سیدمنصور] رضوی، آخرین جلسه را برگزار کرد. دو مسأله از وزارت راه و ترابری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم. احکام تغییرات در مسئولیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و معاون رئیس ‌جمهور و دبیرکل سازمان امور اداری و استخدامی‌کشور، رئیس ‌دفتر رئیس ‌جمهور و معاون رئیس ‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی را صادر کردم.[1] از لحاظ روحی به خاطر تغییرات، کمی متأثر بودم. شب به خانه آمدم. مطابق معمول خاطرات را نوشتم، دعایی خواندم و خوابیدم.

 

[1] - در این تغییرات، آقای علی لاریجانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به جای آقای محمد هاشمی، رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد. آقای محمد هاشمی، قائم‏مقام وزیر امور خارجه و آقای مصطفی میرسلیم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند. آقای سیدمحمد میرمحمدی، رییس دفتر رییس‏جمهور، به جای آقای سید منصور رضوی، دبیرکل سازمان امور اداری و استخدامی کشور شد. این سازمان بعدها در سازمان برنامه و بودجه ادغام گردید. آقای مصطفی هاشمی‏طبا نیز به جای آقای حسن غفوری‏فرد، ریاست سازمان تربیت بدنی را عهده‏دار شد. آقای حسین مرعشی نیز ریاست دفتر رییس‏جمهور را بر عهده گرفت.