خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

  • چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۷۲

 

چهارشنبه 22 دی 1372  | 29 رجب 1414 12 ژوئن 1994

 

مجمع شعرای افغانستان آمدند. آقای [حسین] ابراهیمی، [نماینده ولی فقیه در امور افغانستان]، گزارش کار [سومین مجمع شعر انقلاب اسلامی افغانستان] را داد. دو نفر شعر خواندند؛ یکی از آنها اشعار خوبی دربارة انتقاد از نحوه عملکرد مجاهدان، بعد از پیروزی داشت. من هم در صحبتم از عملکرد آنها سخت انتقاد کردم.[1]

آقایان [علیرضا] درخشنده‏رو و [سید لطف‏الله] اتابکی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، همراه رئیس کمیسیون محاسبات مجلس آمدند. توضیحاتی در مورد شیوه کار خود دادند و برای حُسن انجام وظیفه استمداد کردند. نصیحتشان کردم که بدون تبلیغ و سروصدا عمل کنند، به موارد مهم بپردازند و سختگیری بی‌جا نکنند؛ قول کمک دادم.

آقای [مسعود] کرباسیان، رئیس سازمان تأمین اجتماعی آمد. عملکردش را گفت و برای تأسیس شورای عالی امداد و همچنین جلوگیری از گران‌شدن تعرفه‌های درمانی استمداد کرد. نظرم را در مورد اضافه کردن مستمری‌ها خواست که گفتم متناسب با اضافه‌کردن دولت اقدام شود.

عصر در جلسه هیأت دولت، به وزرا توصیه کردم که خودشان و مدیرانشان از اظهارات منفی و شکوه‌آمیز خودداری کنند. آقای [علی‌محمد] بشارتی، [وزیر کشور]، اطلاع داد عوامل تیراندازی در سفارتخانه‌‌های انگلیس و روسیه بازداشت شده‌اند؛ گروهی با افکار شبیه فرقان هستند.

ساعت هشت شب، همراه خانواده و محافظان به سوی کیش پرواز کردیم. شام را در راه خوردیم و ساعت ده شب رسیدیم. آقای یزدان‌پناه [مدیرعامل منطقه آزاد کیش] و معاونان به استقبال آمده بودند. کمی در ساحل دریا در پاویون گشتیم و گزارش عملکرد منطقه آزاد کیش در دوره مدیریت جدید را شنیدم و خوابیدم.

  

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «با توجه به یکپارچگی اسلامی ملت افغانستان و وجود روحیه تلاشگری و ایمان در آنان، وضعیت موجود در افغانستان، سابقه درخشان مبارزات اسلامی مردم این کشور را خدشه‏دار کرده و آثار منفی و ناخوشایندی در تاریخ به جای خواهد گذاشت. اگر مبنای انجام کارها بر استفاده از زور و قدرت نظامی قرار گیرد، دامنه خونریزی و خرابکاری‏ها و کینه‏توزی گروه‏ها گسترش می‏یابد که افغانستان بیش از این ظرفیت تحمل خسارت را ندارد.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1372، دفتر نشر معارف انقلاب،1394.