خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

  • شنبه ۱۳ آذر ۱۳۷۲

شنبه 13 آذر 1372  | 19 جمادی الثانی 1414 4 دسامبر 1993

 

[آقای سیدشهاب بن طارق]، فرمانده نیروی دریایی عمان، همراه دریادار [علی] شمخانی، با هیأتی از افسران نیرو آمدند. قیافه‌هایشان مثل افسران سپاهی خودمان، حزب اللهی با محاسن است. اظهار داشت، برای استفاده از تجارت و تخصص نداجا [=نیروی دریایی ارتش]، با توجه به همکاری و کمک نظامی ایران در گذشته، امید به این سفر بسته‌اند. من هم وعده کمک آموزشی و فنی دادم؛ تاکنون به شدت به انگلستان وابسته‌اند.

آقای [احمد] جلالی آمد. راجع به پیشنهادهای دکتر [علی] جوان، در خصوص تکنولوژی لیزری پیگیری کرد. به وزارت علوم گفتم، سریعاً تکلیف کار را مشخص کنند.

مهندس [عباس] آخوندی، [وزیر مسکن و شهرسازی] آمد. برای سیاست مسکن و تسهیلات بانکی مذاکره شد. خواستار تحویل بانک مسکن و مسکن‌سازی مناطق جنگی و مسکن‌سازی مناطق آسیب‌دیده به وزارت مسکن شد. از اینکه در گذشته، درآمد بعضی از شهرک‌ها، صرف بعضی شهرهای جدید، مثل مجلسی و بهارستان شده و خود شهرک‌ها نیاز دارند، برای رفع نیاز، تسهیلات بانکی ارزان استمداد نمود.

عصر جلسه هیأت دولت را در میهمانسرای سعدآباد تشکیل دادیم. جمع‌بندی برنامه دوم، با توجه به تنزل قیمت جهانی نفت، در دو سناریو انجام شد. گفتم از مجلس، در خصوص ارسال برنامه یا تأخیر آن برای سال بعد سئوال شود. شام را هم همان‌جا ماندیم.