خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

  • یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۷۲

یکشنبه 30 آبان 1372  | 6 جمادی الثانی 1414 21 نوامبر 1993

 

در راه دفتر از محل اقامت میهمانان در سعدآباد بازدید کردم. تعمیراتی شده و بهتر از گذشته است. [آقای محمدبن جاسم آل ثانی]، وزیر امورخارجه قطر آمد. وقت خصوصی خواست و گفت اخیراً با آقای فهد، [پادشاه عربستانسعودی] ملاقات داشته و او از من تمجید زیاد نموده و گفته می‌خواهد با من ملاقات و همکاری بیشتر کند. ضمناً بنا دارند برای اصلاح قیمت نفت با ایران همکاری داشته باشند و نیز گفت، کشورهای عضو شورای همکاری [خلیج‌فارس]، مایل‌اند اختلاف ایران و امارات دوستانه حل شود؛ من هم همه را تأیید کردم و توصیه نمودم، مسأله قیمت نفت را همگی جدی بگیرند.

شورای عالی مناطق آزاد جلسه داشت. دربارة اعضای هیأت‌ مدیره و مدیران عامل سه منطقه مذاکره شد و ناتمام ماند و نیز دربارة قیمت گاز تحویلی به مناطق آزاد بحث شد و ناتمام ماند.

عصر در جلسه هیأت دولت، در بحث برنامه پنج‌ساله دوم، دربارة قیمت انرژی و اصلاح قیمت‌ها در جهت کم کردن سوبسید [=یارانه] مذاکره و تصمیم‌گیری شد. شب میهمان آیت ‌الله خامنه‌ای بودم. دربارة سیاست اقتصادی، انرژی و مدیران بخش اقتصادی مذاکره و قرار شد در مورد سیاسی شدن دانشگاه‌ها که قبلاً ایشان تشویق کرده بودند، توضیح بیشتری بدهند و بر ضرورت مراعات مقررات و قانون‌مندی فعالیت‌های سیاسی تأکید کنند که سوءاستفاده نشود. دربارة مدیریت ارزی و بانک‌ها هم مذاکره کردیم.