خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1372؛ کتاب صلابت سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1372؛ کتاب صلابت سازندگی

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۷۲

دوشنبه 23 فروردین 1372   |19 شوال 1413 12 آوریل 1993

 

صبح قبل از اذان بیدار شدم و دیگر نخوابیدم. تا ساعت ده صبح کارها را انجام دادم و گزارش‌ها را خواندم. [آقای پناه حسین اوف]، قائم‌مقام رئیس ‌جمهور آذربایجان آمد. نامه رییس‏جمهورشان را آورده بود. قبلاً دکتر حبیبی گزارش کوتاهی از مذاکرات داده بود. در اثر شکست‌های اخیرشان از ارمنستان، خیلی ناراضی‌اند. در موضع ضعف، تقاضای کمک نظامی، غذایی و سیاسی دارند و به اشتباه جبهه خلق در اتخاذ مواضع ضدایرانی اعتراف می‌کنند؛ در مجموع خام و نپخته‌اند. هم وعده کمک دادم و هم نصیحت به اتحاد داخلی کردم.

[آقای ام راتافیکا]، وزیر انرژی ماداگاسکار آمد و نامه رئیس ‌جمهورشان را که به تازگی انتخاب شده آورد. کمک می‌خواهد؛ نفت با مهلت و تسهیلات. صحبت‌هایش را از روی نوشته می‌خواند که طولانی هم شد.

کمیته سیاست توزیع ارز جلسه داشت. دربارة کیفیت توزیع ارز برای کنترل نرخ مذاکره کردیم. تصمیم بر این شد که بانک‌ها به مردم ارز بدهند و ال‌سی‌ها سریعاً افتتاح شود.[1] مصوباتی هم در جهت کم کردن تقاضای ارز اتخاذ نمودیم. عصر شورای اقتصاد جلسه داشت. دربارة قیمت‌های جدید پروازهای خارجی تصمیم گرفتیم و مصوبات پیش از ظهر را در مورد ارز تکمیل کردیم.

شب در دفترم ماندم. هنوز جای جدید آماده نشده و منزل‌مان تخلیه شده است. تلفنی به دکتر [حسن] روحانی، [دبیر شورای عالی امنیت ملی] گفتم در دبیرخانه مسأله انسداد احتمالی کانال سوئز به روی کشتی‌هایمان برای پیش بینی راه‌حل و نحوه مقابله بررسی شود.

در گزارش‌ها، تصدی [سازمان پیمان آتلانتیک شمالی]، ناتو، برای حفظ امنیت فضای بوسنی و هرزگوین مهم است، ولی اقدامی ناکافی است.

 

[1] - ال‌سی یا اعتبار اسنادی (Letter of Credit)، تعهدی از بانک است که به خریدار و فروشنده داده می‌شود و تعهد می‌شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده، به موقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید. بانک همچنین به نیابت از خریدار که نگه‌دارنده اعتبارات اسنادی است، تا زمان دریافت تأییدیه که کالاهای خریداری شده حمل شده‌اند، وجه را پرداخت نخواهد کرد. به دلیل ماهیت معاملات بین‌المللی که شامل عواملی همچون مسافت و تفاوت قوانین کشورها می‌باشد، اعتبارات اسنادی به یک جنبه بسیار مهم در تجارت بین‌المللی تبدیل شده است.