خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372/ کتاب «صلابت سازندگی»

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۷۲

یکشنبه 28 شهریور 1372  | 31 ربیع الاول 1414 19 سپتامبر 1993

 

[آقای جوزف تونیک]، سفیر کشور اسلوونی، [آقای المهدی قطبی]، سفیر سودان و [آقای الدمک لنن]، سفیر کانادا برای تقدیم استوارنامه آمدند. مذاکرات دوستانه، مناسب با شرایط هر یک با آنها داشتیم. آقایان دکتر ولایتی و [علاءالدین] بروجردی، [معاون آسیای وزارت امور خارجه] و سفیرمان در هند آمدند. راجع به برنامه مذاکرات با نخست وزیر هند پیشنهادهایی داشتند. [آقای گلزارنیا]، سفیر جدیدمان در بلغارستان برای خداحافظی و کسب نظر آمد. دکتر [حسن] حبیبی برای امور جاری آمد.

آقای [محسن] رفیق‌دوست، [رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان] و معاونان آمدند. گزارش وضع آموزش و فرهنگ و اشتغال جانبازان را دادند و برای بهترکردن خدمات استمداد کردند. آقای [علی] شمخانی، [فرمانده نیروی دریایی] آمد. از شغلش اظهار ناراحتی کرد و برای انتقال به کار غیرنظامی استمداد کرد؛ تأکید کردم که در خدمات نظامی بماند.

عصر در جلسه هیأت دولت، بحث بر سر مقدار نقدینگی و تسهیلات بانکی بود که ناتمام ماند. شب آیت ‌الله خامنه‌ای میهمانم بودند. دربارة مسائل فلسطین، عربستان سعودی، روسیه، سفر به آسیای میانه، اتصال تلفنی با آقای فهد، [پادشاه عربستان]، سیاست‌های برنامه دوم، گرفتن طلبمان از آمریکا و صداوسیما مذاکره کردیم.