خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1372 / کتاب «صلابت سازندگی»

  • یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۷۲

یکشنبه 20 تیر 1372  | 20 محرم 1414 11 ژوئن 1993

 

[آقای جبر بن جاسم آل ثانی]، وزیر امورخارجه قطر آمد. برای انتقال آب به قطر از ایران و همکاری در اکتشاف و انتقال گاز تأکید کرد و دربارة ضرورت دوستی و همکاری ایران و عربستان مذاکره شد. برای میانجی‌گری در مورد حج و [راهپیمایی] برائت اجازه خواست؛ گفتم دکتر ولایتی و آقای سعود الفیصل مذاکره کنند؛ عربستان او را فرستاده است. دربارة امارات و جزایر هم به همین نحو صحبت شد. بر مراعات مصوبات اوپک تأکید کردیم و از عملکرد کویت انتقاد نمودیم.

[آقای باندوسه سیلوا]، سفیر سریلانکا برای خداحافظی آمد. [آقای محمد عزروال]، سفیر مراکش برای تقدیم استوارنامه آمد. اولین سفیر است که بعد از قطع رابطه می‌آید. ژست و آداب جالبی داشت. [آقای جهانبخش مظفری]، سفیر جدیدمان در تونس برای مشورت و خداحافظی آمد.

آقای آقازاده، [وزیر نفت] آمد. گزارش پیشرفت کار پالایشگاه اراک و پتروشیمی اراک را داد. برای افتتاح آنها برنامه‏ریزی کردیم. دربارة کیفیت اقدام برای جبران پایین آمدن قیمت نفت و دربارة کابینه آینده و نظرات مجلسیان صحبت شد.

عصر هیأت دولت جلسه داشت. شب آیت ‌الله خامنه‌ای میهمانم بودند. در مورد آثار مثبت سفرم به ترکیه و کابینه و مسائل با سعودی‌ها و حج و اظهارات وزیر امور خارجه قطر صحبت کردیم. شب در دفترم ماندم.