خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1370/ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1370/ کتاب سازندگی و شکوفایی

گلایه کرباسچی از فشارهای سیاسی

  • تهران
  • سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۷۰

سه‌شنبه 15 مرداد |  25 محرم 1412 6 آگوست 1991

 

 در گزارش‌ها، اعتراف عراق به تولید سه گرم پلوتونیوم و اقدام به ساخت سلاح میکروبی جلب توجه می‌کنند. کارکنان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران [= هما] آمدند. آقای [حسن] شفتی، [مدیرعامل شرکت هما] گزارش داد و من صحبت تشویق آمیز نمودم.[1] گفتند در سال 1369 در طول سی سال عمر شرکت، رکورد وسعت عملیات حمل و نقل شکسته شده است.

دو نفر از صنعتگران آمدند و مشکلات استفاده از فاینانس را گفتند. خانواده [مجید] تندگویان، [وزیر سابق نفت] آمدند و برای پیدا کردن ایشان استمداد کردند؛ عراقی‌ها مدعی مرگ او هستند. از اسرای کویتی هم اخیراً نقل شده که اثری از او در زندان دیده شده است.

مسئولین کمیته برگزاری کنفرانس فلسطین آمدند. گزارش پیشرفت کار دادند و مشورت کردند. این کنفرانس، قرار است در مهرماه تشکیل شود.

عصر محسن [هاشمی، رئیس دفتر بازرسی رئیس‌جمهور]، برای امور جاری و [گزارش بازرسی از] لزوم اجرای آزادراه تهران - شمال و... آمد. [آقای عبدلله نوری]، وزیر کشور برای مشورت درباره سفر به سوریه و مذاکره با حافظ اسد آمد.[2]

[آقای غلامحسین کرباسچی]، شهردار تهران آمد. از فشارهای سیاسی علیه خودش گله داشت. [آقای علی فلاحیان]، وزیر اطلاعات آمد. درباره عراق و ضدانقلاب در خارج، گزارش اطلاعاتی داد. [آقای بیژن نامدار زنگنه]، وزیر نیرو آمد و گزارش قیمت فعلی برق را داد؛ گفتم برای مردم بگوید.

عصر به خانه آمدم. فائزه از کره شمالی برگشته و راضی است. با آقای کیم‌ایل سونگ، [رهبر کره شمالی] ملاقات کرده و او ضیافت نهار به هیئت ایرانی داده است.

شب دکتر ولایتی، از استانبول تلفنی اجازه خواست که جلسه آینده وزرای امورخارجه سازمان کنفرانس اسلامی در ایران باشد؛ پذیرفتم.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، با انجام 1400 پرواز، پُل عظیمی را بین ایران و عربستان سعودی برقرار کرد و بدون هیچ سانحه و یا حادثه‌ای، زائران خانه خدا را حمل کرد و این در حالی است که همه می‌دانند، برای اینکه به هواپیماها و یا نیروی انسانی فشاری تحمیل نشود، در چنین شرایطی هواپیما اجاره می‌کنند. قطعاً تلاش و مدیریت قوی، موجب این وضع است. همه می‌دانند که ما سال گذشته، همچنان با تحریم روبرو بودیم، ولی با این حال شما بیشترین پرواز را در همین سال داشتید و مسافرین و بارهای بیشتری را با (Äوجود این تحریم‌ها انتقال داده‌اید که این از استعداد و پشتکار مردم ایران حکایت می‌کند و در بقیه بخش‌ها نیز چنین تلاش‌هایی در جریان است. مردم ما مردمی قدرشناس و هوشمند هستند و فریب تبلیغات مسموم را نمی‌خورند و گواه این امر، حضور آنان در جبهه‌های جنگ تحمیلی، انتخابات و کمک برای دفاع مقدس و یاری رساندن به مناطق زلزله زده و یا سیل‌زده و یا آوارگان عراقی است. بر اساس گزارش وزیر راه و ترابری، در چهار ماهه امسال در حمل و نقل زمینی و راه‌آهن به ترتیب 24 درصد و 17 درصد رشد داشته‌ایم که این رشد به‌معنای تلاش مضاعف در کنار کمتر شدن برخی از مشکلات است.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی‌رفسنجانی، سخنرانی‌های‌سال 1370»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1392.

[2] - در پیام آقای هاشمی به آقای حافظ اسد، رییس جمهور فقید سوریه، چنین آمده است: «با آرزوی کمال تندرستی و موفقیت برای آن برادر عزیز و شکوفایی و پیشرفت برای ملت برادر سوریه، فرصت دیدار برادر حجت‌الاسلام نوری وزیرکشور جمهوری اسلامی ایران از دمشق را مغتنم شمرده، به چند نکته اساسی درباره تحولات جاری در منطقه اشارت کلی می‌کنم تا در صورت صلاحدید، شرح مختصر قضایا توسط برادر نوری به‌استحضار جنابعالی رسیده و بالطبع نظرات حضرتعالی را نیز به تهران منتقل خواهند کرد. منطقه خاورمیانه از بهار سال جاری تا به‌امروز دقیقاً از موقعی که رژیم حاکم بر عراق، با نادیده گرفتن قواعد بین‌المللی و عدم استفاده از نصایح خالصانه شما و ما، مبنی بر عقب‌نشینی از کویت، بر مردم مظلوم عراق تحمیل کرده و منطقه حساس و استراتژیک ما را به میزان گسترده‌ای مورد تاخت و تازهای امریکا قرار داده که چنین وضعیتی نمی‌تواند نتیجه‌ای جز نگرانی عمیق در از بین بردن منطقه داشته باشد. به‌همین جهت شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، در مقاطع مختلف بحران جاری، نسبت به تحولات فاجعه‌آمیز آن ابراز نگرانی کرده است. سرکوب ملت عراق در شمال و جنوب این کشور، نقض مکرر تمامیت ارضی و حق حاکمیت عراق به‌وسیله نیروهای بیگانه و احتمالات از هم پاشیدن وحدت سرزمینی این کشور، (Äعربده‌جویی‌های نیروهای غربی به‌رهبری امریکا در منطقه ما و آلت دست شدن سازمان ملل متحد در راستای تأمین اهداف احیاناً استعمارگرانه نیروهای غربی در این منطقه و بالاخره تلاش‌های مذبوحانه آمریکا برای تأمین بالاترین نوع منفعت برای رژیم صهیونیستی که در واقع بزرگترین برنده جنگ اخیر بشمار می‌آید، آنهم تحت پوشش انعقاد کنفرانس صلح، همه این مسایل در زمان خود، موجب اعلان رسمی نگرانی جمهوری اسلامی ایران بوده است. ما با اطمینان کامل از پایبندی جنابعالی به‌اصول و ضمن درک تحولات دراماتیک در صحنه بین‌المللی، از جمله خالی شدن این صحنه از حضور فعال مؤثر شوروی به‌عنوان ابرقدرت، عمیقاً نگران آنیم که مبادا منطقه خاورمیانه به‌سوی کمپ‌دیوید جدیدی در حرکت باشد که امت اسلامی و کشورهای عرب و به‌طور اخص ملت فلسطین، بازنده حقیقی و رژیم صهیونیستی برنده واقعی آن باشد. ما می‌دانیم برادران سوری با در پیش گرفتن تاکتیک جدید در پی اثبات این هستند که ملت‌های عرب، واقعاً خواهان صلح هستند و این رژیم صهیونیستی است که با صلح مخالفت می‌کند و همواره تلاش‌های صلح‌آمیز را به بن‌بست می‌رساند، ولی آیا اثبات چنین امری به‌این می‌ارزد که کشورهای عرب با حضور در کنفرانسی که اسرائیل با کمک امریکا شکل و شرایط آن را تعیین می‌کند، رسماً موجودیت رژیم صهیونیستی را به‌رسمیت بشناسد و بعد از آن مذاکرات، به‌علت سرسختی‌های اجتناب ناپذیر رژیم اشغالگر فلسطین، با بن‌بست مواجه خواهد شد و اسرائیل با نتیجه درخشان شناسایی از سوی همه اعراب، صحنه کنفرانس را ترک کند! در آن صورت استفاده دنیای عرب در چه خواهد بود و آیا صرف گفتن اینکه افکار عمومی جهان اینک قبول دارد که اعراب خواهان صلح هستند، ولی اسرائیل مخالف آن است، کدامین حق از دست رفته اعراب را باز خواهد گرداند. با توجه به‌مراتب ما ناچار از ابراز نگرانی عمیق هستیم. ولی به‌حکمت و درایت و وفاداری جنابعالی به‌اصول اطمینان داریم و امیدوار هستیم که نتیجه نهایی تحولات جاری چیزی جز خیر و صلاح امت اسلامی عموماً و ملت مسلمان فلسطین به‌طور اخص نخواهد بود.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی‌رفسنجانی، پیام‌های‌سال 1370»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1392.