خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • دوشنبه ۳ تیر ۱۳۷۰

 دوشنبه 3 تیر |  11 ذیحجه 1411 24 ژوئن 1991

 

[آقای غلامرضا آقازاده]، وزیر نفت آمد. برای سفر به فرانسه مشورت کرد و برنامه‌های کنفرانس آنجا را گفت؛ درباره گاز، قیمت‌ها و امور جاری نفت صحبت‌شد.

[آقای آدبایو آدرجی]، معاون دبیرکل سازمان ملل و رئیس کمیسیون اقتصادی آفریقا در سازمان ملل آمد. درباره همکاری ایران در عمران آفریقا مذاکره شد و از مواضع ما تشکر کرد.[1] آقای [سید کمال] خرازی، [نماینده دایم ایران در سازمان ملل] آمد. درباره طرح دبیرکل سازمان ملل برای حل مسالة افغانستان و کمک به آزادی گروگان‌ها در لبنان گفت و نظر خواهی کرد؛ قرار شد، شب بعد از ملاقات با رهبری جواب بدهم.

عصر آقایان [مسعود روغنی] زنجانی، [رئیس سازمان برنامه‌وبودجه] و [معاونش مسعود] نیلی، برای توجیه من برای موافقت با برنامه تعدیل [اقتصادی] آمدند؛ این بحث در شورای اقتصاد مطرح است.

در جلسه شورای اقتصاد شرکت کردم. طرح تعدیل سازمان برنامه تصویب نشد. قرار شد توزیع برنج و تخم‌مرغ، با ارز رقابتی آزاد شود و به‌جای کوپن [=کالابرگ]، تفاوت قیمت را به صورت نقدی به مردم بدهیم.

شب مهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. درباره پیشنهادهای [آقای خاویر پرز دکوئیار]، دبیرکل [سازمان ملل] مذاکره کردیم؛ طرح لبنان را پذیرفتیم و افغانستان را رد کردیم. موضوع را به آقای خرازی اطلاع دادم. درباره رادیکال‌ها و مسائل جاری و ارتش و سپاه و عراق مذاکره و مشاوره کردیم. شب در دفترم ماندم.

 

[1] - آقای هاشمی در این ملاقات گفت: «عقب ماندگی کشورهای آفریقایی، عمیقاً موجب تاثر و نگرانی ماست و باید در برنامه های اقتصادی این مردم محروم، تغییرات اساسی و تحول جدی صورت پذیرد. ما می بینیم بدهی مردم آفریقا به کشورهای ثروتمند، روز به روز افزایش می یابد و بهره‌هایی که باید بپردازند، بیشتر از توان و امکانات آنهاست و اغلب کشورهای آفریقایی، سرمایه و ابزار و نیروی انسانی لازم برای بهره گیری از منابع خدادادی خودشان را ندارند و اگر محصولاتی به دست آورند، قدرت بازاریابی آن را ندارند و معمولاً سود آن به جیب دلال ها و کمپانی های غربی می‌رود و جریان استثمار آفریقا، متاسفانه روز به روز تشدید می‌شود و این یک فاجعه است.» ایشان ضرورت یکپارچگی و همبستگی سیاسی و اقتصادی میان کشورهای آفریقایی و لزوم بالا بردن توانایی‌های مردم آفریقا در استفاده از منابع‌شان را مورد تاکید قرار داد و اظهار امیدواری کرد، وزارت جهاد سازندگی با توجه به تجربیات خود، در رفع محرومیت های این قاره مظلوم تلاش کند.