خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۷۰

پنج‌شنبه 30 خرداد |  7 ذیحجه 1411 20 ژوئن 1991

 

ساعت هفت و نیم صبح به فرودگاه مهرآباد رسیدیم. مهدی و یاسر هم با من بودند. با جمعی از وزیران، معاونان و نمایندگان به سوی نوشهر پرواز کردیم. ساعت هشت

و نیم وارد فرودگاه نوشهر شدیم. بعد از استقبال رسمی و زیارت مقبره شهدا، به مجتمع آموزشی دریایی - کاخ سابق شاه در نوشهر- عزیمت کردیم.

توضیحاتی در مورد آموزش ارتش و سپاه دادند. در میدان مراسم انجام شد. جوایز را دادم و برایشان سخنرانی کردم.[1] مراسم فارغ‌التحصیلی بود. از نمایشگاه کمک آموزشی و همچنین از پلانتاریوم [= آسمان نما] که توسط یکی از افسران نداجا [= نیروی دریایی ارتش] ساخته شده بود و جالب بود، بازدید کردم.

برای ملاحظة وضع بالا آمدن آب دریا و پیشروی به سوی مناطق مسکونی، از ساحل دریا بازدید کردیم. این امر مشکل آفریده و بررسی آن از اهداف سفر است. با هلی‌کوپترها به سوی منطقه کلاردشت پرواز کردیم. منطقه بسیار زیبا و خوش آب و هوایی است. در مرکز تحقیقات کشاورزی مستقر شدیم. بعد از نماز و ناهار و استراحت، با استاندار و فرماندار و بخشدار، درباره وضع منطقه مذاکره شد.

عصر برای بازدید از مرکز پرورش و تولید بچه ماهی جهاد سازندگی رفتیم که برایم خیلی جالب بود. حدود 240 میلیون بچه ماهی برای تغذیه دریای خزر و استخرها، خاویار و ماهی آزاد و کپور تولید می‌کنند. از نمونه‌های قالی‌های بافت روستاها بازدید کردیم. به محل معادن سنگ رفتیم که شرکت متروی تهران، در دست کشف و استخراج دارد؛ بزرگ و مهم است و می‌تواند منبع خوبی برای تحصیل ارز باشد.

در کنار رودخانه جالب «سرد آب»، درة بسیار زیبا و خوش آب و هوایی است. در راه، شهردار و مدیر معدن توضیح دادند. در مسیر، مردم به گرمی ابراز احساسات می‌کردند. گفتند تهرانی‌ها برای خرید زمین و ساخت ویلا هجوم آورده‌اند و زمین گران شده و کشاورزی را تحت‌الشعاع قرار داده است؛ بعضی‌ها از این وضع ناراضی‌اند، اما اکثراً خوشحال‌اند.

به مقر برگشتیم و در زمین چمن به مذاکره نشستیم. رئیس مرکز تحقیقات، درباره اصلاح بذر گندم و جو توضیح داد. اینجا و مرکز ایرانشهر، در سال دو کشت دارند که یکدیگر را تکمیل می‌کند، به منظور کوتاه کردن دوره اصلاح نسل بذر.

 درباره راه حل مشکل پیشروی دریا مذاکره شد؛ به راه حل منطقی نرسیدیم. قرار شد در سازمان کیش و جهاد سازندگی، مطالعه انجام شود. برای بعضی از نیازهای منطقه کمک کردم. [آقای اسماعیل مفیدی] استاندار [مازندران]، به طور خصوصی از دفتر سیاسی وزارت کشور گله کرد.

وزیر جهاد سازندگی، اجازه خواست برای نظم در توسعه، اراضی منابع طبیعی را تفکیک و واگذار کنند. شام خوردیم و خوابیدم. امروز ساعتم در توالت افتاد و دیگر به‌دست نیامد.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «اگر به خلیج فارس توجه کنید، آب‌های جنوب کشورکه قلمرو ماموریت شماست، در سراسر کره زمین و کل مناطق حساس دنیا، از حساسیت بالایی برخوردار است و شاید هیچ نقطه‌ای در دنیا، به‌خاطر شرایط خاص این منطقه و تأثیری که برای جهان دارد، از این حساسیت و اهمیت برخوردار نباشد. می‌دانید که در این منطقه، نبض اقتصاد دنیا و تحرک جهان و گرم و سرد شدن دنیا می‌زند و می‌دانید همه قدرت‌های جهان، به نحوی به این منطقه وابسته‌اند. اینجا با این ویژگی‌هایی که دارد، پاسداری و حفاظتش بزرگترین مسئولیتی است که به دوش مردم ماگذاشته شده و شما نوک پیکان این جریان هستید. با ورود در صف نیروهای دریایی، چه ارتش و چه سپاه، شما مسئولیت بسیار مهمی را به عهده گرفتداید و باید بدانید که این مسئولیت، هوشیاری و آگاهی و اخلاص و استقامت و مردانگی می‌طلبد که از ویژگی‌های نیروهای مسلح و بخصوص نیروهای دریایی ما است. نکته دوم، همکاری نیروهای ارتش و سپاه است که خوشبختانه با تدبیر حکیمانه فرماندهی کل قوا، فرماندهی به شخصیتی سپرده شده است که می‌تواند جامع بین نیروهای ارتش و سپاه، مورد اعتماد هر دو بخش با سوابق رزمی و اطلاعات علمی و آشنایی کامل به شرایط کشور و شرایط منطقه باشد. شما از این موقعیت باید استفاده بکنید و هماهنگی را تا سطح مورد نظر فرماندهی کل قوا و خواست حضرت امام راحل که در اواخر عمر مبارک‌شان این فرمان هماهنگی را صادر کردند، برسانیم.»