خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۷۰

سه شنبه 6 اسفند |  21 شعبان 1412 25 فوریه 1992

 

همراه عفت ساعت هفت صبح به فرودگاه [مهرآباد] رسیدیم و به سوی دزفول حرکت کردیم. جمعی از وزیران، معاونان و محافظان همراه بودند. در پایگاه هوایی دزفول استقبال رسمی بود. به خاطر باران زیاد و هوای ابری، هلیکوپترها نیامدند.

بلافاصله برای مراسم شروع عملیات اجرایی کانال انحرافی، به سوی سدکرخه حرکت کردیم. سپاه پیمانکار پروژه است. مسئول مربوطه درباره سد توضیحات داد؛ سدی خاکی با 128 متر ارتفاع، مخزنی به گنجایش هفت میلیارد متر مکعب آب و [ظرفیت تولید] چهارصد مگاوات برق و آبیاری دویست هزار هکتار زمین کشاورزی است.

 آقای [بیژن نامدار] زنگنه، [وزیر نیرو] گزارش داد و من صحبت کردم.[1] سپس با فشار دگمه و ایجاد انفجاری عظیم، بولدوزرها کار را شروع کردند.

قرار بود برای بررسی بازسازی به موسیان برویم که به علت نیامدن هلی‌کوپترها لغو شد. عملیات اجرایی کانال‌کشی یک قطعه، به پیمانکاری جهاد سازندگی هم افتتاح شد.

 به پایگاه برگشتیم و با هواپیما به آبادان پرواز کردیم. در فرودگاه استقبال رسمی بود. به هتل محل اقامت و. سپس از آنجا به محل پمپاژ طرح مهم آبیاری جزیره و نخیلات رفتیم. این طرح پیش از انقلاب طراحی شده است. طبق توضیح مهندس مربوطه و مدیرکل نیرو، به‌جای آبیاری با جزر و مد، در آینده با لوله و پمپاژ آبیاری میشود و سطح زیر کشت، پنجاه درصد توسعه مییابد.

بعد از نماز و ناهار، به سوی بندر چویبده حرکت کردیم. در این بندر، اخیراً لنجهای زیادی مشغول ماهیگیری شدهاند و راضی بودند. از خانههای در دست ساختمان روستایی، در شرق بهمن‌شیر و همچنین از اصلاح نخیلات و مزارع که در طول جنگ مخروبه شده است، بازدید کردیم. مردم مشکلا‌ت‌شان را مطرح کردند.

از راه خسروآباد به آبادان برگشتیم. بعد از نماز و استراحت، جلسه ستاد بازسازی تشکیل شد. نیازها و مشکلات و راهحلها مطرح شد. صحبت کوتاهی کردم. تصمیم بر آن شد که سپاه، اروند و جاده اهواز - خرمشهر و خیابان بریج را باز کند. به آقای [محسن] رفیقدوست، [رئیس بنیاد مستضعفان]، تلفنی تأکیدکردم هتلهای بنیاد را بازسازی کنند. برنامه آخر، گردش در شهر آبادان و دیدن خیابانها و مردم بود.

 

[1] - آقای هاشمی با اشاره به ویژگی ها و اهمیت اجرایی این سد عظیم در استان خوزستان گفت: «مشاوره و اجرای کارهای این سد که یکی از بزرگترین سدهای‌کشور محسوب می شود، کاملاً توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود. سد مخزنی کرخه اثرات بسیار مثبتی در زندگی مردم خوزستان خواهد داشت.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی ‌رفسنجانی، سخنرانی‌های‌سال 1370»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1392.