خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۷۰

یکشنبه 6 بهمن |  20 رجب 1412 26 ژانویه 1992

 

 ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رسیدم. آقای کمال خرازی، ‍[نماینده دایم ایران در سازمان ملل] آمد. درباره سیاست غربیها نسبت به برخورد با اسلام و اصولگرایی گفت. پیشنهاد داشت تاکتیکی اتخاذ شود که این مرحله را به خوبی بگذارانیم و بهانهای به دست آن‌ها ندهیم. معتقد است برای پیگیری مسئله غرامت جنگ، بدون جلب نظر آمریکا و انگلیس، نمیشود کاری کرد و راه فقط منحصر به استفاده از شورای امنیت [سازمان ملل] است که بدون موافقت آن‌ها به جایی نمیرسیم.

آقای مشکینی، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آمد. به مدیریت آقای [احمد] جنتی انتقاد داشت؛ نظیر انتقادهایی که به آقای [حسن] غفوریفرد داشت و برای فعال کردن اتحادیه [انجمن های اسلامی] دانشآموزان کمک خواست؛ وعده دادم.

آقای [سید حسین] موسویان، سفیرمان در آلمان آمد. گزارش مبادلات فنی و اقتصادی و بالا رفتن سطح اعتبارات در بیمه آلمان و برنامه تلاش برای توازن صادرات و واردات را داد؛ اکنون سه برابر به نفع آلمان است. خواست که برای آزادی دو گروگان آلمانی کمک کنیم. گفتم اگر آلمان به طور خصوصی وعده آزادی حمادیها را در آینده بدهد، امکان موفقیت هست.

آقای شالچیان، مشاور اقتصادی [رئیس‌جمهور] آمد. نظراتی ارایه کرد و برای ساخت منزل وام خواست. آقای [محمدعلی] تسخیری آمد. گزارش سفر به سودان و مذاکره با [دکتر حسن] ترابی درباره الجزایر را داد. [آقای سید محمد خاتمی]، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان آمدند. گزارش کار دادند. تشویق‌شان کردم؛ به امید تأیید و تقویت آمدهاند که در خبر منعکس شود.[1]

عصر در جلسه هیئت دولت شرکت کردم. درباره جذب دانشمندان شوروی‌سابق و سیاست همکاری بیشتر با ارمنستان به منظور استفاده از آن‌ها در مقابل نفوذ ترکیه تصمیمگیری شد. چند ماده از لایحه تعزیرات تصویب شد.

شب میهمان رهبری بودم. درباره بودجه نیروهای مسلح، صنعت، وزارت ارشاد، مسائل الجزایر، لیبی، سوریه، مذاکرات صلح خاورمیانه، انتخابات مجلس [چهارم]، شورای نگهبان و تفسیر اصل 99، بنیاد شهید، خرید تجهیزات حساس از شوروی سابق و چند مورد دیگر، مذاکره و تصمیمگیری شد؛ تفاهم و وحدت نظر داریم. به خانه آمدم. برف میبارید.

 

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «عدم تحمل افکار و نقادی‌های مخالف، یکی از موانع رشد و تکامل در جامعه است. نقد و بررسی و بحث مسایل در مطبوعات و نشریات و در محیط‌های آزاد، به‌دور از حب و بغض، می‌تواند به رشد و تعالی جامعه کمک کند. آشنا کردن مردم به‌واقعیت‌های جامعه به‌صورتی متشکل و منظم، یکی از وظایف وزارت ارشاد است و استفاده از زبان هنر و تبلیغات و وسایل تبلیغی روز، برای نشر و ابلاغ پیام محتوای اسلام به جهان وظیفه خطیر وزارت ارشاد و دست‌اندرکاران را مضاعف می‌کند. بحمداللّه حضرت امام خمینی (ره) در زمان حیات‌شان، بسیاری از این مشکلات را حل کردند و امیدواریم که به‌تدریج مشکلات باقی مانده نیز مرتفع گردد. اگر در جامعه‌ای مصونیت فرهنگی ایجاد شود، از تبادل افکار و نظرات با جوامع دیگر نباید دچار هراس شد. اگر محتوا و اصل اسلام که دینی متعادل و بدون سختگیری است، برای مردم جهان تشریح شود، مطمئناً طرفداران بسیاری خواهد داشت. حفظ هوشیاری و سعه‌صدر در کارهای فرهنگی ضرورت دارد. بحمداللّه رهبر معظم انقلاب، شخصیتی هستند که هنر را به‌خوبی می‌شناسند و برای آن ارزش قایل‌اند و اگر در جایی اشکالی را ببینند، همانند گذشته تذکر می‌دهند.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی‌رفسنجانی، سخنرانی‌های‌سال 1370»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1392.