خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • جمعه ۱۹ مهر ۱۳۷۰

 جمعه 19 مهر |  2 ربیع الثانی 1412 11 اکتبر 1991

  

در خانه بودم. برای اقامه نماز جمعه به دانشگاه رفتم. خطبهای برای نماز و خطبهای برای مسائل روز خواندم.[1] ظهر بچهها جمع بودند. فائزه اصرار دارد که در افتتاح سمینار ورزش بانوان شرکت کنم؛ نمایندگان بیست کشور اسلامی حضور دارند؛ مناسب نمیبینم، ولی او با گریه و قهر اصرار دارد.

محسن گزارش مطالعه در مورد طرح استفاده از کارخانههای کوچک برای حل مشکل سیمان را داد که مثبت است. توصیه دارد به سرعت اقدام کنیم. پیشنهاد تأسیس دانشگاه بینالمللی در جزیره کیش دارد که قابل بررسی است. شب مهندس هادی طباطبایی آمد و گزارشی از پیشرفت و مشکلات طرح نیشکر خوزستان داد و برای رفع مشکلات استمداد کرد.

 

[1] - آقای هاشمی در خطبه اول، درباره اهمیت نماز جمعه و ضرورت حضور مردم و مسئولین در صفوف آن مطالبی بیان کرد. خطیب جمعه تهران، در خطبه دوم، گزارشی از سفر به شمال غرب کشور و اقدامات دولت برای محرومیت‌زدایی و ایجاد رونق اقتصادی و ارتقای سطح زندگی مردم ارایه داد. در بخشی از این خطبه آمده است: «من باید از مردم آنجا تشکّر کنم و هم از بقیه بخش‌های استان آذربایجان شرقی که نتوانستم به آنجا بروم و هم از مسؤولان که آنجا خیلی خوب خدمت میکنند و هم به شما عرض میکنم که باید آماده باشیم، یک مقداری بیش از گذشته به قسمت‌های محروم کشورمان برسیم. اگر بعضی کارها در تهران یا اصفهان یا جاهای دیگر میشود، عیبی ندارد و ما (Äباید به فکر آنهایی باشیم که زندگی‌شان خیلی عقب است و منابع عظیمی هم در آن مناطق وجود دارد. من از کسانی که اهل سرمایهگذاری هستند، دعوت میکنم به این مناطق بروند که محدودیت آب ندارد و معادن هم دارد و از نظر صنعت میتواند در آینده خیلی مطمئن باشد و بازار خوبی هم دارد. ما هم باید راه‌ها را مناسب کنیم، زیرا نقل و انتقالات در آنجا، قدری با مشکل مواجه است.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی‌رفسنجانی، خطبه‌های جمعه سال 1370»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1392