خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال 1370؛ کتاب سازندگی و شکوفایی

  • پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۷۰

پنج‌شنبه 21 شهریور |  2 ربیع‌الاول 1412 12 سپتامبر 1991

 

امروز صبحانه و ناهار نخوردم. شب هم غذای سبک خوردم. کارهای عقب مانده را انجام دادم. ساعت ده و نیم صبح، برای استقبال از آقای غلام اسحاق‌خان، رئیس‌جمهور پاکستان که به دعوت من، با چند وزیر آمده است، به فرودگاه رفتیم. مراسم رژه نیروهای مسلح و تشریفات و مصاحبه هنگام ورود و همراهی او تا اقامتگاه سعدآباد انجام شد.

در بین راه درباره اوضاع پاکستان و درگیری‌های شیعه و سنی در این‌کشور مذاکره کردیم. پیشنهاد جلسه سه جانبه با حضور دبیرکل سازمان ملل را نپذیرفت؛ دکوییار خواسته است. قرار شد به‌جای جلسه، در شام امشب دعوت شود.

عصر ساعت چهار و ربع، برای مذاکرات رسمی به دفترم آمد. حدود دو ساعت مذاکره داشتیم. در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تقریباً در همه موارد تفاهم و اتحاد نظر بود. کمیته‌هایی مأمور پیگیری پیشنهادها شدند.

آقای [یوسف] بن علوی، وزیر امورخارجه عمان آمد. پیام سلطان قابوس را آورد. از اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس، مخصوصاً قطر و بحرین اظهار نگرانی کرد. وضع کویت را نابسامان و فاقد انضباط خواند و خبر داد که نیروهای مصر و سوریه به زودی می‌روند و تیپ خودشان را هم به زودی به عمان برمی‌گردانند و معتقد است که آمریکا هم نیروهایش را نگه نمی‌دارد که نظر من غیر از این است. گفتم که به احتمال قوی آمریکا ترجیح می‌دهد در شمال خلیج فارس و نزدیک مرزهای ایران و عراق، پایگاه نظامی داشته باشد. خواست روابط‌مان را با مصر بهبود ببخشیم. گفت که شورا معتقد است عراقی‌ها بالاخره از کویت انتقام خواهند گرفت، ولی نگرانند. علاقه‌مند هستند که با ایران همکاری بیشتر بنمایند.

به افتخار میهمانان پاکستانی، ضیافت شام در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه دادم. دبیرکل سازمان ملل و سران مجاهدین افغانی را هم دعوت کرده‌ام. قبل از شام، مذاکرات کوتاه سه جانبه‌ای با حضور دبیرکل بود. از مذاکرات امروز عصرشان، هم با پاکستانی‌ها و هم افغانی‌ها راضی بودند. به خاطر تهیه زمینه این

توافق، خیلی از ما ممنون‌اند. برای حل مسالمت‌آمیز به توافق رسیده‌ایم.

 آقای اسحاق‌خان گفت، در پاکستان به جز عده معدودی همین فکر را قبول دارند. دبیرکل قبول دارد که نجیب [رئیس‌جمهور افغانستان] و دستیاران نزدیکش نباید باشند و معتقد است به خاطر داشتن حمایت ایران و پاکستان، با پشتوانه محکم و از موضع قوی با عربستان سعودی مذاکره خواهد کرد. آقای [سیدکمال] خرازی گفت دبیرکل قول همکاری بهتری با ایران در اجرای قطعنامه 598 داده است. دبیرکل از شخصیت و متانت آقای [سیدرحمت‌الله] مرتضوی، سخنگوی حزب وحدت اسلامی و رهبر مجاهدان شیعه افغانستان تعریف کرد و او را ستود.