خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

راهی برای حل مشکل جنسی جوانان مسلمان دارید؟ *** پرسش متفاوت هاشمی از علمای سنت

  • دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۶۹

تا ساعت نُه صبح، بقیه کارهای دیروز انجام شد. [آقای سیدحسین مرعشی]، استاندار کرمان آمد. گزارش سفر به آلمان را داد؛ برای دیدن صنایع الکترونیک زیمنس رفته بودند که انتقال تکنولوژی برای ساخت کنند. می‌گوید مبلغ یک میلیارد دلار ارز صادراتی استان را برای این منظور مصرف می‌کنند؛گفتم رقم بزرگ و غیر قابل تأمین است. طرح را کوچک بگیرند که قابل اجرا باشد.

آقای [مصطفی]ناصری، نماینده زنجان آمد و برای نیازهای عمرانی و سیاسی استان استمداد کرد و از تعویض استاندار شکایت نمود. آقای [جلیل]بشارتی، مسئول دفتر مناطق محروم آمد. برای چندین نقطه محروم، اعتبار و ماشین‌آلات گرفت. آقای [محسن]نریمان، نماینده بابل آمد و برای ساختمان مدارس و پل‌های نیمه تمام استان کمک گرفت.

چند نفر از نمایندگان کردستان آمدند و تقاضای برگشتن «شیخ عثمان نقشبندی» متواری را دادند؛ مدعی‌اند مریدان زیادی در داخل دارد و مایل به همکاری است. گفتم برای بررسی تقاضای کتبی بیاورند. برای مسایل عمرانی و سیاسی استان و حمایت بیشتر از ائمه جمعه اهل‌سنت کردستان استمداد کردند؛ به خاطر تکمیل فیلم «یک روز زندگی رییس‌جمهور»، از ملاقات‌شان فیلم برداری شد.

[آقای مختار کلانتری]، فرمانده کمیته‌های انقلاب آمد. راجع به شیوع مفاسد اجتماعی و راه‌های جلوگیری مطالبی داشت. خبر از پیشنهادهایی از آمریکا، در خصوص پس دادن اموال‌مان داد که گفتم، معمولاً این خبرها درست نیست. از عکس‌العمل اظهاراتم در نمازجمعه اخیر گفت که بعضی از حزب‌اللهی‌ها را ناراحت کرده است. رده‌های عملی اجرای پیشنهاد رسمی‌تر شدن ازدواج موقت را مطرح کرد؛ مخصوصاً بخشنامه لزوم ثبت در دفتر[ثبت اسناد رسمی]. از آقای [عبدالله]نوری، [وزیرکشور] گله کرد و مدعی بود که برنامه ادغام او موجب نارضایتی پرسنل کمیته‌های انقلاب است. قرار شد طرح خودش را بفرستد که نوعی تقسیم وظایف است، نه ادغام.

 آقایان [سیروس]ناصری، [سفیر ایران در مقر اروپایی سازمان ملل] و [علی]خرّم، [مسئول ستاد اجرای قطعنامه 598] آمدند. گزارش سفر به عراق را دادند؛ چیزی زیادتر از گزارش آقای ولایتی، [وزیر امورخارجه] نداشتند.

عصر شورای اقتصاد جلسه داشت. بحث دربارة قیمت ارز رقابتی و فرآورده‌های‌ سوختی، نفت، گاز، برق و آب بود که ناتمام ماند. شب [آقای محمدعلی نجفی]، وزیر آموزش و پرورش آمد و از اذیت و کارشکنی‌های مخالفانش در مجلس شکایت کرد. به خانه آمدم.