خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

تصرف اتوبوس‌ها در ترمینال جنوب توسط ارتش! *** تغییر ساعات کار ادارات در تهران

  • چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۶۹

ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رسیدم. آقای‌کاظمی از صنایع نظامی آمد. از عدم انسجام مدیریت ساصد[= سازمان صنایع دفاع] و مشکلات عدم هماهنگی با ستاد کل[نیروهای مسلح] گفت و چاره‌جویی نمود.

[آقای عبدالحسین وهاجی]، وزیر بازرگانی آمد؛ عازم آفریقا است. مشورت کرد. گفتم برای فعال شدن در تجارت با آفریقایی‌ها به منظور کمک به آنها و استفاده از منابع خوب آنجا، مرکز تجاری در آفریقا تأسیس کنند. گزارش وضع نمایشگاه بین‌المللی را داد و خواست که در افتتاح شرکت کنم. گزارش وضع توزیع داخلی را داد و اعتراف کرد که نابسامان است. گفت طرح اصلاحی تهیه کرده‌اند که به‌زودی به شورای اقتصاد می‌آورند.


آقای [حمید]میرزاده، برای امور جاری و بازسازی و مسایل جزیره کیش آمد؛ اخیراً مدیرعامل[سازمان عمران کیش] را عوض کرده‌اند. آقای [سیدمحمدباقر]مُهری، [امام‌جماعت شیعیان کویت] و جمعی از کویتی‌هایی که اخیراً به ایران مهاجرت کرده اند، برای ملاقات آمدند. گزارش وضع آنجا را دادند و برای رفع مشکلات مهاجران کویتی به ایران استمداد کردند؛ قول کمک دادم. قرار شد مشکلات را بنویسند. آقای مُهری در کویت در زندان بوده که مدتی پیش با شفاعت من آزاد شده است؛ از این بابت تشکر کرد.

دکتر [محمدحسین]عادلی، [رییس بانک مرکزی]آمد. گزارش وضع ارزی و مالی داد و برنامه‌های آینده را گفت. مدیرعامل بانک مسکن همراه او بود. برنامه خانه‌سازی و انبوه‌سازی را گفت که تأیید کردم و قول حمایت دادم.

عصر مهدی آمد و دربارة تولید اتومبیل سواری نظراتی ارائه داد که نپذیرفتم. در جلسه دولت شرکت کردم. بحث طولانی برای تغییر ساعات کار ادارات در تهران، به‌منظور کم‌کردن فشار ترافیک در ساعات صبح و بالا بردن کارایی ادارات داشتیم؛ بالاخره تصویب شد. اجرای این طرح، مشکلاتی هم خواهد داشت.

شب در دفترم ماندم. آقای [علی]یونسی، دادستان[عمومی] تهران آمد. برای آوردن یک متهم فراری از ترکیه مذاکره شد. [آقای عبدالله نوری]، وزیر کشور از اقدام ارتش برای تصرف اتوبوس‌ها در ترمینال جنوب، تلفنی شکایت کرد؛ معلوم شد برای مبادلة اسرا که عددشان دو هزار نفر شده، اقدام کرده‌اند. گفتم ماشین از وزارت دفاع بگیرند. آیت‌الله خامنه‌ای امروز حملة تندی علیه آمریکا داشتند.