خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

بازداشت معادیخواه با حکم دادگاه ویژه روحانیت *** شکست مذاکران سازمان ملل و صدام در بغداد

  • دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۶۹

ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رسیدم. در اخبار، شکست مذاکرات آقای دکوئیار، [دبیرکل سازمان ملل] با صدام[حسین، رییس‌جمهور عراق] در بغداد، جلب توجه می‌کند و جنگ را در افق نشان می‌دهد.

آقای [سیدمحمد]اصغری، نماینده تهران و مدیرمسئول روزنامه کیهان آمد. از کم‌توجهی رهبری به او، در خصوص گرفتن روزنامه کیهان و واگذاری آن به آقای [مهدی]نصیری گله کرد و گفت از من انتظار حمایت بیشتر دارد. ضمناً از کار مجلس درخصوص استیضاح دکتر فاضل انتقاد داشت.

آقای [یدالله]اسلامی، نماینده بافت آمد. نگران بود که به خاطر استیضاح دکتر فاضل، او را سرزنش کنم؛ چنین نکردم، ولی گفتم کار بدی کرده‌اید و خیر نخواهید دید. توصیه‌هایی در جهت ارتباط بیشتر با رادیکال‌ها، برای جلوگیری از انحراف و اشتباه آنها داشت و مدعی بود که همه معترف‌اند که نقش من، منحصر به خودم است و کس دیگری نیست که بتواند این نقش را ایفا کند.

آقای [عزت الله]دامادی، نماینده ساری آمد. تذاکراتی برای اصلاح امور داشت و از وزارت کشور و خط رادیکال انتقاد داشت و برای ساخت دانشگاه ساری کمک خواست. آقای [احمد]کبیری، نماینده مرودشت آمد و برای حوزه انتخابیه‌اش استمداد کرد.

دکتر [ایرج]فاضل و معاونانش آمدند. معاونان از مجلس عصبانی هستند و به عنوان اعتراض، با عبارات تند، استعفا داده‌اند؛ دلداری‌شان دادم و تقویت روحیه نمودم. گفتم یکی از خودشان را سرپرست وزارت می‌کنم. با دکتر [ایرج]فاضل، دکتر[حسن] حبیبی و دکتر [علی‌اکبر]ولایتی، مشورت کردم و دکتر [رضا]ملک‌زاده، معاون آموزشی وزیر را به سرپرستی وزارت بهداشت برگزیدم؛ خبر را ظهر پخش کردیم.

دکتر حبیبی، [معاون اول رییس جمهور]آمد. در مورد سفر سرگرد [عبدالسلام]جلّود، [نخست‌وزیر لیبی] مذاکره کردیم. دربارة نظر شورای نگهبان در خصوص بودجه ارزی هم صحبت شد. عصر آقای[غلامرضا]آقازاده، [وزیر نفت]آمد و گزارش وضع بازار نفت را داد؛ امروز قیمت‌ها بالا رفته است و ما در حدود 85 میلیون بشکه نفت، روی آب داریم که به قیمت خوبی فروخته خواهد شد.

شورای اقتصاد جلسه داشت. دربارة شوینده‌ها، تخم‌مرغ و سیگار، تصمیمات خوبی گرفتیم. شب به خانه آمدم. پسر آقای [عبدالمجید]معادیخواه اطلاع داد که پدرش را بازداشت کرده‌اند. معلوم شد دادگاه ویژه روحانیت حکم داده است؛ مایة ناراحتی شد.