خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خوشحالی یک وزیر خارجه برای نجات از مارکسیسم *** تذکر رازینی به محتشمی پور درباره بیان

  • یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۶۹

ساعت هفت و نیم به دفترم رسیدم. تا ساعت نُه صبح، کارهای مانده انجام شد.آقای [علی]رازینی، رییس دادگاه ویژه روحانیت آمد. گفت، دیروز به آقای [سید علی‌اکبر] محتشمی، [مدیرمسئول ماهنامه بیان] در ارتباط با  نوشته‌های اخیر مجله بیان تذکر داده است[1]. درباره محاکمة تعدادی از نمایندگان مجلس که از یکدیگر شکایت کرده‌اند، مشورت کرد و برای تجهیزات دادگاه کمک گرفت.

آقای [محمدحسن]اختری، سفیرمان در سوریه آمد و گزارش وضع لبنان را داد. آقای هاشمی نیک،  سفیر جدید ایران در فیلیپین برای خداحافظی آمد. آقای دکتر [محمدعلی]نجفی، وزیر آموزش و پرورش برای امور جاری آمد و برای کمبودها و تسریع در تصویب تغییر نظام آموزشی استمداد کرد. جمعی از خانواده‌های شهدا و معلمان زن به مناسبت روز زن آمدند. برایشان مفصل صحبت کردم[2]. آقای [بیژن نامدار]زنگنه، [وزیر نیرو]آمد و گزارش علت خاموشی‌ها را داد.

عصر در جلسه هیأت دولت شرکت کردم؛ مصوبات زیادی داشتیم. [آقای گزایسنسکی]، وزیر امورخارجه مجارستان آمد[3]. دربارة توسعه روابط صحبت شد و نامة دعوت رییس‌جمهورشان را آورده بود. رییس جامعه اسلامی مجارستان هم همراه‌شان بود؛ دویست خانوار مسلمان دارند. او به خاطر نجات از مارکسیسم، اظهار خوشحالی می‌کرد.