خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

نشان درجه یک رهبری برای هاشمی *** فرار امیر کویت به عربستان!

  • پنجشنبه ۱ شهریور ۱۳۶۹

پنج‌شنبه 1 شهریور 1369  |  1 صفر 1411                               23 آگوست 1990

 


بحران خلیج فارس روز افزون است. [آقای غلامرضا آقازاده]، وزیر نفت آمد. گفت بازهم قیمت نفت در حال تصاعد است و رییس الجزایری اوپک خواسته است که جلسة مشورتی در وین تشکیل شود؛ پذیرفتم. در مورد آقای [محمدجواد]تندگویان که ممکن است این روزها آزاد شود، پرسید؛ گفتم اگر بخواهد سمت معاونت داده شود.

هیأت الجزایری آمدند. [آقای عبدالعزیر بل‌خادم، نایب رییس مجلس ملی الجزایر]، ضمن محکوم کردن تجاوز عراق[به کویت]، از فشار غرب به عراق اظهار نگرانی کرد و از ما درخواست نمود که با کمک به عراق، در کم کردن آثار محاصره، اعتماد آنها را جلب کنیم و از این طریق، عراق را وادار به خروج از کویت کنیم.

[شیخ صباح‌الاحمدالصباح]، وزیر خارجه کویت آمد. ماجرای اشغال کویت را گفت و مدعی شد، چند دقیقه قبل از تصرف مقر، [شیخ جابرالاحمدالصباح]امیرکویت با اتومبیل به‌ سوی عربستان فرار کرده است. گفت اکثریت نیروی هوایی و نیمی از نیروی دریایی هم خود را به عربستان سعودی رسانده‌اند. مدعی است مقاومت شروع شده است و ارتش عراق در کویت روحیه ندارد. معتقد است به ‌زودی درگیری آمریکا با عراق آغاز می‌شود. صدام سقوط می‌کند و احتمالاً عراق تجزیه می‌شود. به او گفتم موضع ما، همان موضع اعلام شده است. در جلسة خصوصی، خواست که مشکل‌مان را با عربستان سعودی حل کنیم.

آقای [محمدرضا]مهدوی کنی آمد. از اینکه شهرداری تهران اراضی زراعی [روستای]کَن، [واقع در شمال‌غرب تهران] را به عنوان معوّض اراضی واقع در طرح‌های عمرانی تهران اعلان کرده است، شکایت داشت. همچنین خواست که به آقای آیت‌الله [سیدمحمدرضا]گلپایگانی، برای پرداخت شهریه به طلاب پاکستان ارز بدهیم  و برای حفظ محافظان بعضی از شخصیت‌ها تأکیدکرد.


عصر به مناسبت هفته دولت، همراه اعضای دولت، به ملاقات آیت‌الله خامنه‌ای رفتیم. من و رهبری صحبت کردیم. همان‌جا نشان درجه یک فتح را به من دادند؛ پذیرفتم. مدتی پیش می‌خواستند بدهند، مناسب نمی‌دیدم، ولی با پیروزی‌های جاری، قابل قبول شده بود. عصر به خانه آمدم.