خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

درخواست سفرای ژاپن و کانادا برای محاصره عراق! *** توصیه هاشمی به وزیر خارجه ونزوئلا

  • سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۶۹

سه‌شنبه 23 مرداد 1369  |  22 محرم 1411                            14 آگوست 1990

 


دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور که برای دیدار به ایران آمده‌اند، همراه با وزیران بهداشت و آموزش عالی آمدند. آقای واعظ‌زاده گزارش برنامه اردوها را داد و من هم برایشان صحبت کردم. حدود20  هزار نفر تحت پوشش هستندکه حدود پانصد نفرشان آمده‌اند.

آقای [مرتضی]مقتدایی، رییس دیوان ‌عالی کشور آمد. گزارش وضع کار را داد؛ مدعی است سرعت عمل [در قوه قضاییه]بیشتر شده است. دربارة تعزیرات حکومتی و مبارزه با عوامل پخش مواد مخدر مذاکره شد.


[آقای‌رینالدو فیگوردو]، وزیر امورخارجه ونزوئلا آمد و در مورد [نحوة اقدام در مقابل]افزایش تولید نفت بعضی از اعضای اوپک، برای جایگزینی نفت قطع شدة عراق و کویت با هدف جلوگیری از بحران در بازار نفت، مشورت کرد. بر ضرورت حفظ وحدت اوپک و احترام به مصوبات آن تأکید کردم وگفتم ترجیح دارد دنیا از ذخایر نفت خود استفاده کنند تا تضعیف اوپک پیش نیاید.

[آقای جولیو صیدو]، وزیر امورخارجه گینه بیسائو، همراه با وزیر دیگری آمد. درباره توسعه روابط صحبت شد. هر دو وزیر، پیام رییس‌جمهورشان را آورده بودند. دکتر ولایتی، [وزیر امورخارجه]، قبل از ملاقات‌ها تذکراتی داد.

 عصر [آقای سید احمد جعفری]، امام جمعه زرند آمد. اوضاع منطقه را گفت و از تحرکات محافظه‌کاران انتقاد داشت. دکتر روحانی[دبیر شورای عالی امنیت ملی]آمد. دربارة مسایل کویت و عراق مذاکره شد. آقای [علی] خرّم، [مسئول ستاد قطعنامه 598 در وزارت امور خارجه]، تلفنی اطلاع داد که سفیران ژاپن و کانادا برای استمداد از ایران در مورد محاصره عراق آمده بودند؛ گفته شده اگر غرب برای اجرای قطعنامه 598 کاری نکند، ممکن است ایران از ابتکارهای اخیر عراق استفاده کند.

 دکتر ولایتی، تلفنی از مذاکرات خود با [آقای یوسف بن علوی]، وزیر امورخارجه عمان گفت که پیشنهادهایی در جهت همکاری ما علیه عراق داشتند. شب، مجمع تشخیص [مصلحت نظام]، برای اصلاح قانون کار جلسه داشت. از ژنو خبر دادند که صدام جواب نامة من را داده و شرایط ما را پذیرفته است؛ می‌خواستند یکسره به تهران بیایند.