خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

ارجاع درگیری های استان مرکزی به وزارت اطلاعات *** عربستان ۴۲ هواپیما کمک انساندوستانه به ایران فرستاد

  • دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۶۹

دوشنبه 11 تیر 1369  |  9 ذیحجه 1410                           2 جولای 1990

 

آقای [حسن]الحسینی، نماینده اراک آمد. از مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی شکایت داشت؛ اخیراً درگیری‌هایی در استان بوجود آمده است. گفتم برای رسیدگی به وزارت اطلاعات داده‌ام. آقای [علی اصغر]جعفری[اصفهانی= مرتضوی فر]، نماینده لنجان آمد. برای خودش و منطقه استمداد کرد و نسبت به دولت و رهبری اظهار وفاداری نمود.


 [سرتیپ منصور ستاری]، فرمانده نهاجا [= نیروی هوایی ارتش]آمد. گزارش عملکرد تخلیه کمک‌های خارجی را داد و برای طرح‌های در دست اجرا استمداد کرد.گفت تا این تاریخ 223 هواپیما، کمک از خارج آورده‌اند. عربستان سعودی بیشترین و بهترین کمک  را داده است: 42 هواپیما.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آمدند. ضمن اظهار علاقه به همکاری با دولت، از موارد تخلف در برنامه انتقاد داشتند؛ توضیحات داده شد. حرف مهمی نداشتند. چند نفر از آنها مسایل منطقه و حوزه انتخابی داشتند.


[آقای بیژن نامدار زنگنه]، وزیر نیرو آمد. قرار شد دربارة سد منجیل بیانیه‌ای مبنی بر آسیب جزیی و امکان ترمیم داده شود. آقای [حسین]صادقی، سفیر ایران در کویت آمد. گزارش کمک‌های دولت و مردم کویت را داد و از بهبود روابط گفت و برای ادامه سیاست مشورت کرد. فرستاده ویژه رییس‌جمهور نیجریه آمد و پیام تسلیت را آورد.

عصر شورای اقتصاد جلسه داشت. بحث در سیاست حذف تدریجی سوبسیدها بود. شب آقای [محمدهادی]نژادحسینیان، [وزیر صنایع سنگین] آمد. اجازه گرفت که روزانه مقداری ارز به نرخ روز فروخته شود و مازاد قیمت برای زلزله‌زدگان اختصاص یابد. شب به خانه آمدم.