خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

سرنوشت اسرای عراقی در منجیل چه شد؟ *** عبدالله نوری مسئول زلزله زدگان رودبار شد

  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۶۹

یکشنبه 3  تیر 1369  |  1 ذیحجه 1410                             24 ژوئن 1990

 

صبح به دفترم رفتم. از منطقه زلزله زده رودبار و منجیل گزارش گرفتم؛ مشکلی ندارند. آقای [هادی]نژادحسینیان، [وزیر صنایع سنگین] آمد. راجع به تولید خودروی سواری گزارش آورد و سیاست‌ها را پیشنهاد داد؛ قرار شد در شورای اقتصاد مطرح شود.

آقای [سراج‌الدین]کازرونی، [وزیر مسکن و شهرسازی] آمد. طرح ساخت سرپناه برای آسیب‌دیدگانِ حوادثی مثل زلزله را آورد و درباره بازسازی مناطق زلزله‌زده، پیشنهادهایی داشت. [آقای غلامرضا آقازاده]، وزیر نفت آمد. گزارش وضع منابع گاز و تولید و فروش آن را آورد. مذاکرات با وزیر نفت الجزایر را توضیح داد و خواست منطقه‌ای از زلزله برای بازسازی به وزارت نفت واگذار شود.


عصر جلسه دولت، به خاطر شرکت وزرا در مجلس ترحیم رهبری[برای کشته‌شدگان‌ زلزله]، با یک ساعت تاخیر تشکیل شد. درباره زلزله، وسعت خرابی‌ها، تلفات و بازسازی بحث شد. آقای [عبدالله]نوری، وزیرکشور، به عنوان مسئول و مدیر امور زلزله‌زدگان تعیین شد.

شب با آیت‌الله خامنه‌ای جلسه داشتیم. دربارة حفاظت اطلاعات ارتش، سد منجیل، اسرای عراقی در منجیل، سفر وزیر امورخارجه ترکیه به ایران، کمیسیون برنامه و بودجه، تبلیغات خارج از کشور، طلاب خارجی در ایران و مسایل زلزله، مذاکره و تصمیم‌گیری کردیم. ساعت ده و نیم شب به منزل رسیدم. امروز در گیلان مجدداً زلزله نسبتاً شدیدی روی داد.