خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

مشورت ولایتی با هاشمی درباره افغانستان و ترکیه *** گزارش میر حسین موسوی از سفر آمریکای لاتین

  • دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۶۹

  دوشنبه 21 خرداد 1369  |  17 ذیقعده 1410                  11 ژوئن 1990

 

آقای [محمدعلی]شرعی نماینده قم، درباره لزوم توجه به مسأله آقای منتظری و اصلاحات اداری مطالبی داشت. آقای [حمیدالدین]ملازهی، نماینده ایرانشهر آمد. در مورد ضرورت تأسیس دانشگاه و مهار آب‌های منطقه و اصلاح تقسیمات کشوری آنجا گفت و از کمک‌های من تشکر کرد.

آقای مجید انصاری، [نماینده تهران در مجلس خبرگان] آمد. از مواضع سیاسی در قوه قضاییه انتقاد داشت و راجع به مسایل سیاسی و اقتصادی کشور تذکراتی داد. آقای  [محمد]امامی کاشانی آمد. برای تأسیس کارخانه‌ای به منظور تأمین منبع مالی مدرسه شهید مطهری استمداد کرد و برضرورت تأمین امنیت سیستان و بلوچستان تأکید کرد.

آقای مهندس[میرحسین] موسوی، [مشاور سیاسی رییس‌جمهور]آمد. گزارش سفر به کشورهای آرژانتین،  برزیل و اُروگوئه را داد و از تمایل آنها به توسعه روابط با ایران گفت و از مشکلات جدی اقتصادی آنها و راکد بودن ظرفیت‌های صنعتی‌شان مطالبی بیان کرد. عصر، آقای[محسن] نوربخش، [وزیر امور اقتصادی و دارایی] آمد. در مورد سفر به وین برای شرکت در جلسه وزیران دارایی کشورهای عضو اوپک مشورت کرد.

شورای اقتصاد جلسه داشت. در مورد صادرات و خرید گندم و سوبسید[= یارانه] راه‌آهن و بالابردن دستمزد خشک‌کردن [برگ] چای تصمیم‌گیری شد. شب، دکتر ولایتی، [وزیر امور خارجه] آمد. برای شرکت در جلسه وزیران امور خارجه اکو عازم سفر به پاکستان است. درباره افغانستان و ترکیه مشورت کرد. از دخالت‌های[وزارت] اطلاعات و [وزارت فرهنگ و]ارشاد[اسلامی] در امور سیاست خارجی گله داشت.