خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

مذاکرات رهبری با هاشمی درباره انتخابات خبرگان *** سفر حافظ اسد برای زیارت امام رضا(ع)

  • یکشنبه ۱ مهر ۱۳۶۹

آقای حافظ اسد، [رییس‌جمهور سوریه] و همراهان برای زیارت به خراسان رفتند. اول‌وقت، همراه [آقای محمدعلی نجفی]، وزیرآموزش و پرورش به هنرستان امام‌صادق(ع) در خیابان ری رفتیم . زنگ مدرسه را برای شروع سال تحصیلی 1370- 1369 به ‌‌صدا درآوردم و برای محصلان صحبت کردم. از کارگاه‌ها بازدید کردم؛ هنرستان وسیعی است. اتریشی‌‌ها، پنجاه سال پیش ساخته‌اند.

از آنجا به مدرسه راهنمایی دخترانه معراج واقع در خیابان سهروردی رفتیم. از سه کلاس بازدید کردم و با معلم‌ها صحبت کردم؛ بازدید سرزده بود. خوشحال شدند. مردم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محل هم جمع شدند و اظهار احساسات گرم نمودند. به دفترم برگشتیم. تا ظهر کارها را انجام دادم.

 با آقای [محمد]امامی[کاشانی، عضو شورای نگهبان] دربارة انتخابات [مجلس]خبرگان صحبت کردم. بیست نفر از نامزدها که[به نحوة احراز صلاحیت] معترض بودند، در انتخابات شرکت نکرده‌اند و مشکل درست شده است.

عصر به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای رفتم. دربارة انتخابات مجلس خبرگان، مذاکرات با سوری‌ها و مسایل دیگر مذاکره کردیم. حافظ اسد از مشهد مراجعت کردند و به دیدن ایشان آمدند. من استقبال کردم. یک ساعت مذاکره داشتند. آنها به محل‌اقامت رفتند و من به دفترم برگشتم.

ساعت هفت بعد از ظهر، به سعدآباد رفتم و تا ساعت ده و نیم شب، مذاکرات خصوصی داشتیم دربارة احتمال سقوط صدام، احتمال تجزیه عراق، احتمال روی کارآمدن دولت آمریکایی در عراق و راه‌های مقابله با هر یک از احتمالات، آلترناتیو[= جایگزین] دولت عراق و کیفیت گرفتن خسارات جنگ برای ما و همچنین در خصوص مذاکرات [جیمز بیکر]، وزیرامورخارجه آمریکا[1] با سوری‌ها، مذاکره و تصمیم‌گیری کردیم. قرار شد برای بحث‌های لازم، یک روز اقامت در ایران را اضافه کنند. شام خوردیم و به خانه آمدم. مهدی و فرشته در خانه بودند.

[1]