خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

ملاقات خواهر امام موسی صدر با هاشمی *** گلایه محسن رضایی از اکبر ترکان

  • شنبه ۲۲ مهر ۱۳۶۸

 

شنبه 22 مهر   |     13 ربیع الاول 1410                       14 اکتبر  1989

ساعت هشت ونیم صبح به دفترم آمدم. کمی ورزش کردم و کارها را انجام دادم. به مناسبت روز جهانی نابینایان، جمعی از نابیناها آمدند و قرآن خواندند؛ سوره عبس. دو خانم شاعره اشعار خوبی خواندند و گزارش دادند‌ و نیازها را گفتند. متأثر شدم. گفتند از 92 هزار نابینای شناخته شده، یک چهارم در سنین مدرسه‌اند که فقط دو هزار نفر تحت پوشش تحصیل مخصوص نابیناها هستند. برای آنها صحبت کردم و قول کمک دادم

آقای محسن رضایی [فرمانده کل سپاه پاسداران] آمد. از [آقای اکبر ترکان] وزیر دفاع به خاطر کم بها دادن به نیروهای سپاهی گله داشت و برای همکاری در امور عمرانی اظهار آمادگی کرد. [آقایان حسین عبدی ابیانه، گنجی دوست، محمد حسن اختری، علاءالدین بروجردی و محسن پاک آئین] سفرایمان در سنگال،  بنگلادش،  سوریه، چین و زامبیا آمدند. هر یک مسائل مربوط به خود و حوزه مأموریت را مطرح کردند.

[آقای حسین عبدی] سفیرمان در سنگال در مورد لزوم اهتمام به روابط با غرب آفریقا و فعال شدن در شرکت نفتی که از پیش از انقلاب داریم و شرکت من در کنفرانس سران کشورهای اسلامی در آنجا و احتمالاً تجدید بنای شهرکن که قبل از انقلاب، ایران در پی آن بوده است، صحبت کرد.

[آقای گنجی دوست]  سفیرمان در بنگلادش، با توصیف فقر و نیاز مردم آنجا خواست که از رئیس جمهور آنها دعوت کنم و در روابط به آنها توجه بیشتر شود. [آقای پاک آئین] سفیرمان در زامبیا با توصیف اهمیت نقش زامبیا در آفریقا و جهان سوم و استمدادهای فراوان آن کشور، از نیاز آنها به اسلحه و فن و تبادل کالا گفت.  [آقای بروجردی] سفیرمان در چین از علاقه چینی‌ها به توسعه روابط و جبران چند ماه رکود و طرح نقدی کردن معاملات و رئیس کمیسیون مشترک مطالبی گفت.

ظهر با [آقای میرمحمدی] مسئول دفترم درباره اصلاح تشریفات خشک پذیرش استوارنامه‌ها حرف زدیم. با آقای [اکبر] ترکان [وزیردفاع]، درباره قائم مقامی آقای [علی] شمخانی حرف زدم و با آقای [عبدالحسین] وهاجی [وزیر بازرگانی] در خصوص جدی‌تر برخورد کردن با کنترل نرخ‌ها  صحبت کردم؛ کارشان ضعیف است.

عصر آقای دکتر [سیدمحمد رضا] هاشمی [گلپایگانی] برای توضیح دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی آمد. آقای ترکان هم برای توضیح کارهای وزارت دفاع و مسائل ارتش و سپاه و صنایع نظامی آمد.

خانم ربابه صدر [خواهر امام موسی صدر] آمد. از وضع لبنان و کارهای امدادی خودش در لبنان گفت و درباره سرنوشت امام موسی صدر صحبت شد؛ از حیاتش مأیوس نیستند. برای انتقال کمک‌های مردم به لبنان استمداد کرد.

سر شب آقای نوربخش [وزیر امور اقتصادی و دارایی] آمد و گزارش وضع ارز را داد؛  راضی است. پیغام انگلیسی‌ها را مبنی بر آمادگی نوعی محکوم کردن سلمان رشدی را گفت. و نیز پیغام هندی‌ها برای همکاری در انتقال گاز ایران به هند که استقبال کردم و پیشنهاد جدیت بیشتر برای حل مسائل [دادگاه] لاهه. تا ساعت هشت ونیم شب در دفترم کار کردم و به خانه رفتم.